Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 4 listopada 2003, 08:36

autor: Krzysztof Bartnik

Xbox 2 z procesorem IBM’a!

Dzielenie się jeszcze nieupieczonym tortem oznacza, iż jego autorzy spodziewają się zadowolenia konsumentów i niezłych zysków. Podobnie sytuacja wygląda z następcą konsoli Xbox - otóż korporacje Microsoft oraz IBM poinformowały właśnie o podpisaniu szczegółowego porozumienia, na mocy którego ta ostatnia firma zajmie się produkcją (na zasadach wyłączności!) procesorów do nowej platformy. Pierwsze dane w tej sprawie pojawiły się jeszcze na początku października (patrz news: „Xbox 2 z procesorem PowerPC IBM'a na bazie Athlona 64?”), jednak dopiero teraz zdecydowano się na oficjalne zatwierdzenie umowy.

Dzielenie się jeszcze nieupieczonym tortem to coraz częstsza praktyka wszystkich developerów. Podobnie sytuacja wygląda z następcą konsoli Xbox - otóż korporacje Microsoft oraz IBM poinformowały właśnie o podpisaniu szczegółowego porozumienia, na mocy którego ta ostatnia firma zajmie się produkcją (na zasadach wyłączności!) procesorów do nowej platformy. Pierwsze dane w tej sprawie pojawiły się jeszcze na początku października (patrz news: „Xbox 2 z procesorem PowerPC IBM'a na bazie Athlona 64?”), jednak dopiero teraz zdecydowano się na oficjalne zatwierdzenie umowy.

Dla przypomnienia, oryginalny Xbox używa procesora Intel PC oraz karty graficznej nVidii. Microsoft zmienił już jednak jednego dostarczyciela sprzętu do nowej konsoli - owa korporacja ogłosiła w sierpniu, iż w następnym wydaniach Xboxa dostarczycielem hardware'u graficznego będzie ATI Technologies. Teraz nadeszła pora na serce platformy, czyli procesor...

Dzięki zawartemu kontraktowi, korporacja IBM będzie „maczała palce” we wszystkich nadchodzących konsolach nowej generacji. Oprócz następcy Xboxa, pracuje aktualnie z Sony i Toshibą nad stworzeniem procesora do PlayStation 3 o nazwie Cell, jak również wspiera w swoich działaniach Nintendo, pracujące nad developingiem kolejnej „maszynki”.

Tak więc możemy spodziewać się niezłego „wyścigu zbrojeń” przy okazji zbliżania się nowych platform elektroniczno-rozrywkowych. Wyścigu z korzyścią dla graczy oczywiście.