Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 listopada 2014, 19:29

autor: Luc

Wystartowała otwarta beta Survarium – sieciowej gry twórców S.T.A.L.K.E.R.

Pomimo tego, że S.T.A.L.K.E.R. 2 został dobrych kilka lat temu anulowany, od dzisiaj wszyscy polscy fani postapokaliptycznej rzeczywistości ponownie mogą posmakować klimatu Zony. Wszystko za sprawą gry Survarium, która wkroczyła właśnie w fazę otwartej bety.

Klimat Survarium ma być zbliżony do tego, który pamiętamy z serii S.T.A.L.K.E.R. - Wystartowała otwarta beta Survarium – sieciowej gry twórców S.T.A.L.K.E.R. - wiadomość - 2014-11-28
Klimat Survarium ma być zbliżony do tego, który pamiętamy z serii S.T.A.L.K.E.R.

Studio Vostok Games w 2012 roku oficjalnie ogłosiło początek prac nad nową grą w postapokaliptycznych klimatach. Po ponad dwóch latach od zapowiedzi, wszyscy chętni mają nareszcie okazję wstępnie zapoznać się z efektami ich wysiłków. Survarium zakończyło właśnie fazę zamkniętej bety i począwszy od dzisiaj jest dostępne dla każdego gracza znajdującego się na terenie Polski. Po uprzednim założeniu konta na stronie produkcji i pobraniu klienta, zarejestrowani mogą przetestować udostępniony fragment gry, której pełne wydanie planowane jest na przyszły rok.

W chwili obecnej gracze oprócz stworzenia postaci, mogą jedynie rozgrywać mecze w trybie PvP, kupować ekwipunek w specjalnym sklepie oraz rozwijać statystyki bohatera za punkty doświadczenia otrzymywane podczas potyczek. W późniejszym terminie mają zostać dodane także inne tryby: kooperacyjny, skupiający się mocniej na warstwie fabularnej oraz swobodna gra, podczas której gracze zmierzą się ze sobą oraz siłami natury na specjalnych mapach. Dokładnych dat implementacji obu kolejnych rodzajów rozgrywki póki co nie podano.

Wszyscy chętni od 21 października mogą nabyć także w polskich sklepach pudełkową wersję Survarium, zawierającą pakiet dodatków, m.in. 90 dni konta Premium, 2000 sztuk złota pełniącego rolę jednej z walut w grze, a także kilka wirtualnych przedmiotów. Niejasne zapisy na opakowaniu wywołały początkowe spore zamieszanie - graczy nie poinformowano bowiem o tym, że bonusy są dostępne jedynie dla zakładających nowe konta. Po kilku dniach wydawca oraz twórcy przyznali się do błędu i wraz z początkiem otwartej bety umożliwili korzystanie z pakietu dodatków wszystkim graczom.

Pewne kontrowersje wywołał także opis znajdujący się na okładce, odnoszący się do elementów, których obecnie nie znajdziemy w grze, czyli warstwy fabularnej oraz aspektu MMO. Wydawca zapewnia jednak, że zostaną one wprowadzone w przyszłych aktualizacjach, zaś na pytanie redakcji gry-online.pl o powstałe zamieszanie udzielił następującej odpowiedzi:

Przede wszystkim otwarcie komunikowaliśmy, iż sprzedajemy pakiet startowy do gry Survarium zawierający płatne elementy - informacja na okładce, do tego dokładna lista z tyłu pudełka. Ich przybliżona wartość to 150 PLN, cena pudełkowa to 49,99 PLN, udało nam się więc wynegocjować dla polskich graczy znacznie lepsze warunki na wypróbowanie tych elementów. (…) Na okładce ponadto znalazła się informacja, iż edycja pudełkowa oferuje dostęp do aktualnej wersji gry Survarium. W tym momencie jest to wersja beta, w niedalekiej przyszłości będą pojawiały się nowe aktualizacje wzbogacające rozgrywkę.

Pełną wersję oświadczenia możecie znaleźć w naszym tekście o wrażeniach z testów gry.

Survarium to sieciowa gra, stworzona przez twórców serii S.T.A.L.K.E.R, osadzona w postapokaliptycznej rzeczywistości. Obecnie znajduje się w fazie beta, która umożliwia przetestowanie jednego z trzech planowanych trybów rozgrywki. Gracze oprócz walki o przetrwanie, zdobywają lub kupują ekwipunek, rozwijają swoją postać, a także wykonują proste misje dla jednej z obecnych w grze frakcji. Z racji na nacisk na element sieciowy, gra nie oferuje kampanii dla pojedynczego gracza jak jej poprzednicy. Gra została oparta o model free-to-play z opcjonalnymi mikrotransakcjami.