Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 28 listopada 2014, 16:25

autor: Jiker

Wars and Battles – premiera nie lada gratki dla fanów turowych gier wojennych

W App Store zadebiutowała gra Wars and Battles. Póki co, ta interesująca – z punktu widzenia fanów turowych gier wojennych – produkcja została udostępniona za około 25 złotych tylko na iPada, ale już wkrótce trafi też na smartfony i tablety z Androidem oraz komputery PC/Mac.

Gry strategiczne mają na urządzeniach mobilnych wielu oddanych fanów. Dziś w ich ręce trafiła kolejna godna uwagi produkcja tego typu – Wars and Battles. Dzieło francuskiego studia Kermorio, na tę chwilę oferowane wyłącznie w wersji na iPada (edycje na tablety i smartfony z Androidem oraz PC/Mac zadebiutują wkrótce), pozwala wziąć udział w słynnych operacjach militarnych przerobionych na turowe gry wojenne.

Póki co, po uiszczeniu opłaty w wysokości 5,99 euro, czyli około 25 złotych, gracz uzyskuje dostęp do jednej, ale za to rozbudowanej operacji wojskowej – lądowania w Normandii, jakie wojska alianckie przeprowadziły w 1944 roku podczas II wojny światowej. W grze przybiera ona postać 10 obszernych scenariuszy. Zmagania toczą się na heksagonalnych mapach, z wykorzystaniem ponad 300 typów jednostek (lądowych, powietrznych, morskich), a warunki bitewne zależą nie tylko od terenu, w jakim rozgrywają się bitwy (dziewięć środowisk), ale też warunków atmosferycznych. Wystarczy wspomnieć, że każdą jednostkę opisuje tu więcej niż 130 cech, co pozwoliło twórcom na uczynienie silnika napędzającego produkcję bardzo uniwersalnym.

Na potrzeby produkcji opracowany został zaawansowany system bitewny, zdolny obsłużyć zarówno operacje militarne rozgrywane w czasach nowożytnych z użyciem nowoczesnej broni, jak i bitwy historyczne. Poza Normandią, gracze wezmą udział i rozstrzygną następujące konflikty: bitwa pod Austerlitz (1805 rok, jedna z najważniejszych bitew wojen napoleońskich), bitwa pod Gettysburgiem (1863, najkrwawsza bitwa wojny secesyjnej), bitwa o Charków (1943), operacja Market Garden (1944), wojna koreańska (1950–1951) oraz wojna Jom Kippur (1973, wojna Izraela z koalicją Egiptu i Syrii, znana też jako wojna październikowa). Poszczególne operacje będą udostępniane za darmo wszystkim nabywcom gry, także aktualnej wersji, co kilka miesięcy – ostatnia ujrzy światło dzienne pod koniec 2015 roku. Kampanie będą oferowane w nieco ograniczonej formie, a dostęp do ich pełnych wersji uzyska się po skorzystaniu z dodatkowych mikropłatności.

Tytuł prezentuje się bardzo solidnie pod względem wizualnym, oferując możliwość rozgrywania bitew zarówno w trybie 2D, jak i 3D. Z technicznych ciekawostek warto wymienić też możliwość kontynuowania zabawy na innych urządzeniach (np. PC), gdy tylko Wars and Battles zostanie na nich wydane, a także toczenia bojów w asynchronicznym trybie sieciowym. Nie sposób nie wspomnieć również o zaangażowaniu w projektowanie poszczególnych scenariuszy specjalistów, posiadających ogromną wiedzę na temat poszczególnych konfliktów (więcej na ten temat przeczytacie w tym miejscu), a także zawarciu w grze wielu materiałów historycznych, dających szersze spojrzenie na kolejne operacje militarne.