Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 27 stycznia 2015, 17:25

autor: Pirlond

Wystartował unijny program dofinansowań dla twórców gier

Unia Europejska zachęca do produkowania gier. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu, w ramach którego niezależni deweloperzy mogą uzyskać dofinansowanie na realizację własnych projektów. Wnioski można składać do 26 marca.

Program „Development gier video” przeznaczony jest dla pochodzących z Europy niezależnych twórców i realizowany jest w ramach unijnego projektu Kreatywnej Europy. Dzięki niemu deweloperzy mają szansę zdobyć pieniądze na stworzenie własnej gry. O dofinansowanie mogą starać się zespoły, które funkcjonują na rynku od co najmniej roku i są w stanie udokumentować, że pomiędzy 1 marca 2013 r. a 26 stycznia 2015 przygotowali i wydali własną produkcję. Kolejnym warunkiem, które muszą spełnić składające wniosek studia, to posiadanie przynajmniej połowy praw do tworzonego przez siebie projektu. Pod uwagę brane mają być przede wszystkim gry, które będą „promować różnorodność kulturową, europejską tożsamość i dziedzictwo”. Oczywiście muszą mieć też szanse na rynkowy sukces.

W ramach unijnego programu deweloperzy mogą otrzymać dofinansowanie na realizację swoich projektów - Wystartował unijny program dofinansowań dla twórców gier - wiadomość - 2015-01-28
W ramach unijnego programu deweloperzy mogą otrzymać dofinansowanie na realizację swoich projektów

Warto przy tym podkreślić, że nie istotne są platformy sprzętowe czy model sprzedaży – dofinansowanie można więc dostać także na produkcję tytułu, który będzie dostępny na platformach mobilnych. Deweloperzy, których wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie, otrzymają bezzwrotny grant w wysokości do 50% planowanego budżetu produkcji. Kwota ta nie będzie przy tym mniejsza niż 10 tysięcy euro ani nie większa niż 150 tysięcy euro. Czas na złożenie odpowiedniej aplikacji chętne zespoły mają do 26 marca.

W ramach ubiegłorocznej edycji programu „Development gier video” dofinansowanie otrzymały trzy ekipy z Polski. Jedną z nich jest Bloober Team – krakowskiemu studiu przyznano 150 tysięcy euro na realizację projektu znanego pod roboczym tytułem Medium. Grant dostał także zespół Plastic, który zdobyte pieniądze (nieco ponad 140 tysięcy euro) miał spożytkować na prace nad grą o kodowej nazwie Development of Your Kingdom Come. Ostatnią firmą, która otrzymała unijny zastrzyk gotówki, jest 11 bit – zdobyte ponad 148 tysięcy euro deweloperzy zamierzają przeznaczyć na stworzenie produkcji Industrial.

Kreatywna Europa to realizowany przez Unię Europejską w latach 2014-2020 program. W jego ramach oferowane jest wsparcie finansowe dla sektorów audiowizualnych, kreatywnych i kultury. Jednym z komponentów projektu jest część poświęcona mediom, skierowana między innymi właśnie do producentów gier.

.