Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 listopada 2012, 08:17

autor: Adrian Werner

Wyniki finansowe Sega Sammy - duża popularność Phantasy Star Online 2

Firma Sega Sammy opublikowała najnowszy raport finansowy. Wyniki całej korporacji były odrobinę niższe niż w roku ubiegłym, ale wyraźną poprawę kondycji zanotowała sekcja zajmująca się grami. Jest to zasługa m.in. popularności Phantasy Star Online 2.

Wyniki finansowe Sega Sammy - duża popularność Phantasy Star Online 2 - ilustracja #1

W ostatnich dniach wielu największych wydawców opublikowało własne raporty finansowe. Teraz dołączyła do nich firma Sega Sammy. W pierwszej połowie roku fiskalnego, czyli w okresie od 1 kwietnia do 30 września, japońska korporacja wypracowała 1,7 mld dolarów przychodu. Suma ta jest jedynie o 199 tys. dolarów niższa niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Natomiast uzyskany dochód wyniósł 48 mln dolarów, co stanowi spadek o 1 mln dolarów.

Spadki przychodów i zysków nie były duże, ale szefostwo Sega Sammy i tak postanowiło wyjaśnić ich przyczyny. Winą obarczono oczywiście kryzys na rynkach finansowych, który zwłaszcza mocno odbił się na wynikach europejskich i spowodował spowolnienie wzrostu gospodarczego w krajach rozwijających się. W rezultacie spadła sprzedaż gier i automatów.

Phantasy Star Online 2 ma już ponad milion zarejestrowanych użytkowników.  - 2012-11-03
Phantasy Star Online 2 ma już ponad milion zarejestrowanych użytkowników.

Firma miała jednak do przekazania również pozytywne nowiny. Pomimo spadku ogólnych dochodów i zysków, poprawę wyników zanotowała sekcja zajmująca się grami elektronicznymi. Wykazała ona co prawda stratę w wysokości 9,7 mln dolarów, ale jest to suma nieporównywalnie niższa niż 74,7 mln dolarów strat z analogicznego okresu w roku ubiegłym. Duża rolę w tym sukcesie odegrała wysoka sprzedaż na rynku japońskim gry Hatsune Miku Project Diva F przeznaczonej na konsolę przenośną PlayStation Vita. Doskonale radzi sobie też najnowsze MMORPG firmy, czyli Phantasy Star Online 2. Produkcja może się już pochwalić ponad milionem zarejestrowanych użytkowników. Tytuł oparty jest na modelu darmowym z mikropłatnościami i uzyskane z nich przychody znacząco przekroczyły prognozy analityków Sega Sammy.

Omawiając sytuację finansową wydawcy warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu ogłosił on plany restrukturyzacji swojego działu gier. W jego rezultacie zwolnionych zostało wielu pracowników zatrudnionych w oddziałach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Cięcia nie dotknęły jednak wewnętrznych studiów Sports Interactive i Creative Assembly. Produkowane przez te zespoły serie Football Manager oraz Total War radzą sobie doskonale i stały się dla wydawcy dwoma z czterech głównych marek. Pozostałe to Sonic the Hedgehog oraz Aliens. Wszystkie te cykle będą w przyszłości dynamicznie rozwijane. Natomiast w przypadku pozostałych marek Sega skoncentruje się raczej na dystrybucji elektronicznej.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Phantasy Star Online 2

Phantasy Star Online 2