Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 sierpnia 2010, 11:19

autor: Adrian Werner

Wyniki finansowe Activision Blizzard

W ostatnich dniach obserwujemy wysyp sprawozdań finansowych największych wydawców gier. Kolejną firmą, która podzieliła się ze światem swoimi wynikami jest Activision Blizzard.

W ostatnich dniach obserwujemy wysyp sprawozdań finansowych największych wydawców gier. Kolejną firmą, która podzieliła się ze światem swoimi wynikami jest Activision Blizzard.

Wyniki finansowe Activision Blizzard - ilustracja #1

StarCraft II: Wings of Liberty

W kwartale zakończonym 30 czerwca tego roku Activision Blizzard uzyskało przychody na poziomie 967 milionów dolarów, co stanowi spadek o 7% w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłbym. Zyski wyniosły natomiast 219 mln dolarów (wzrost w porównaniu do zeszłorocznych 195 milionów).

Poza suchymi liczbami wydawca pochwalił się również swoimi innymi osiągnięciami. W pierwszej połowie tego roku kalendarzowego, zarówno w Europie jak i Stanach Zjednoczonych seria Call of Duty była najlepiej sprzedającą się marką wśród wydawanych przez wydawców niezależnych (a więc nie przez Sony, Microsoft oraz Nintendo), a Call of Duty: Modern Warfare 2 było najpopularniejszą pierwszoosobową strzelanką według danych dostarczonych przez organizacje analityczne NPD, Chart-Track oraz Gfk. Co więcej, w tych sześciu miesiącach Activision Blizzard było drugim największym wydawcą gier w Stanach Zjednoczonych (ponownie nie wliczając Sony, Microsoft oraz Nintendo)

Udana premiera gry StarCraft II: Wings of Liberty z oczywistych powodów nie mogła być wliczona do wyników za drugi kwartał, ale wydawca pochwalił się, że gra sprzedała się w 1 mln egzemplarzy w ciągu pierwszej doby, a kolejne 24 godziny podwyższyły tę liczbę do 1,5 mln, czyniąc z najnowszej produkcji Blizzarda najszybciej sprzedającą się strategię wszechczasów. Co więcej, w drugim kwartale wśród 10 najlepiej sprzedających się gier pecetowych w Stanach Zjednoczonych, aż cztery stanowiły tytuły tego wydawcy, a konkretnie były to Call of Duty: Modern Warfare 2, World of Warcraft: Wrath of the Lich King, World of Warcraft Battle Chest oraz Diablo Battle Chest.

Wyniki finansowe Activision Blizzard - ilustracja #2

Call of Duty: Black Ops

Pochwalono się również doskonałymi wynikami, jakie osiągnęły dodatki DLC do serii Call of Duty. Do tej pory zakupiono ich ponad 20 milionów, o czym już szczegółowo pisaliśmy kilka dni temu. Ponadto, gry z serii Guitar Hero sprzedano już w 40 milionach egzemplarzy.

Jeśli chodzi o prognozy na przyszłość, to firma spodziewa się zamknąć trzeci kwartał tego roku z przychodami na poziomie 4,2 miliarda dolarów i zyskami w wysokości 600 mln dolarów. Activision Blizzard ma powodu do optymizmu. StarCraft II: Wings of Liberty radzi sobie jak dotąd doskonale, a plany wydawnicze na drugą połowę roku obejmują m.in. Call of Duty: Black Ops, World of Warcraft: Cataclysm, Guitar Hero: Warriors of Rock, DJ Hero 2, Tony Hawk: SHRED, Spider-Man: Shattered Dimensions, GoldenEye 007 oraz Bakugan. Rok 2010 najpewniej okaże się więc jednym z najlepszych w historii firmy.

Szefom nie psuje humoru nawet całe zamieszanie związane z odejściem z szeregów Infinity Ward większości czołowych projektantów. Wydawca zatrudnił już 60 nowych osób do pracy nad cyklem Call of Duty. Co więcej, najwyraźniej sposób zarządzania przez firmę podległymi jej studiami nie odstrasza potencjalnych pracowników, gdyż jak zdradzono o pracę w Infinity Ward oraz Sledgehammer starało się ponad 5 tysięcy osób.