filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 25 listopada 2020, 13:10

autor: Tomek Borys

Reżyser Doctora Strange'a mówi, że wszystkie Spider-Many to MCU

Scott Derrickson został zapytany, czy Spider-Man: Into the Spider-Verse jest częścią Marvel Cinematic Universe. Jego odpowiedź wywołała duże spekulacje.

Dyskusja zaczęła się, gdy Duncan Jones znany z reżyserii filmu Moon, odpowiedział na twitterowe wyzwanie: „Opisz swoją osobowość jednym GIF-em z MCU", wysyłając obrazek z filmu Spider-Man: Into the Spider-Verse. Fani wytknęli mu pomyłkę, ale Jones nie zamierzał się poddawać i o zabranie głosu w dyskusji poprosił Scotta Derricksona, reżysera filmu Doctor Strange z 2016 roku. Ten odpowiedział: „Wszystkie iteracje Spider-Mana są defacto częścią MCU”.

Od kiedy w 2008 roku Marvel Cinematic Universe wystartowało, twórcy filmów należących do serii starali się układać je w jedną, spójną narrację. Wydaje się, że gdyby nagle w tym świecie pojawili się bohaterowie wszystkich filmów o Spider-Manie, jakie powstały, byłby problem. Z pomocą przyjść może jednak koncepcja tzw. multiverse.

Reżyser Doctora Strangea mówi, że wszystkie Spider-Many to MCU - ilustracja #1
Doctor Strange (2016)

Multiverse, czyli krzyżowanie różnych uniwersów, nie jest w świecie kina niczym nowym. Z koncepcji tej mocno czerpał właśnie Spider-Man: Into the Spider-Verse. W MCU furtką do takiego rozwiązania są moce Doctora Strange’a. Wiemy już na pewno, że temat zostanie pogłębiony w nadchodzącym Doctor Strange in the Multiverse of Madness, zapowiedzianym na 2021 rok. Smaczku dodaje fakt, że reżyserem filmu będzie Sam Raimi, twórca Spider-Mana z 2002 roku i jego dwóch kontynuacji.

Niewątpliwie jednak, jeśli Disney zdecyduje się na koncepcję multiverse totalnego i – dosłownie – wrzuci wszystkich do jednego worka, tytuł sequela Doctora Strange’a może okazać się proroczy. Bo jeśli „wszystkie iteracje Spider-Mana są defacto częścią MCU", jak twierdzi Scott Derrickson, to mówimy też np. o takich produkcjach jak serial The Amazing Spider-Man z 1977 roku, japoński Supaidâman z 1978 i wielu innych. Trzeba też pamiętać, że część praw do postaci Spider-Mana dalej kontroluje Sony, które na pewno chciałoby dorzucić swoje trzy grosze do dyskusji o uwzględnieniu człowieka-pająka w disneyowskim multiversum.

Reżyser Doctora Strangea mówi, że wszystkie Spider-Many to MCU - ilustracja #2
Plakat Supaidaman (1978). Może jego też zobaczymy w MCU?