Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 22 stycznia 2015, 12:05

autor: Pirlond

Wspólna rozgrywka posiadaczy PC i XONE nie we wszystkich grach

Na wczorajszej konferencji Microsoftu ujawniono, że posiadacze Windowsa 10 i Xboksa One będą mogli bawić się wspólnie. Odpowiedzialny w koncernie za wirtualną rozrywkę Phil Spencer zdradził jednak, że nie wszystkie tytuły wyposażone będą w taką opcję – wszystko zależeć ma od konkretnych wydawców.

Microsoft wydaje się mieć wielkie plany związane z integracją komputerów i swojej konsoli. Nie oznacza to jednak, że wszystkie gry wydawane na PC i Xboksie One pozwolą na wspólną rozgrywkę. W rozmowie z serwisem Polygon stojący na czele działu odpowiedzialnego za rozwój Xboksa Phil Spencer wyjaśnił, że wszystko leżeć ma w gestii poszczególnych wydawców. Gigant z Redmond dostarczy jedynie odpowiednie narzędzia – o ich wykorzystaniu zdecydują konkretne firmy.

Fable Legends będzie pierwszą grą pozwalającą na wspólną zabawę posiadaczom PC i XONE - Wspólna rozgrywka posiadaczy PC i XONE nie we wszystkich grach - wiadomość - 2015-01-22
Fable Legends będzie pierwszą grą pozwalającą na wspólną zabawę posiadaczom PC i XONE

A co z produkcjami ukazującymi się nakładem Microsoftu? Konkretne decyzje jeszcze nie zapadły – ze słów Spencera wynika, że wszystko zależeć ma od charakteru konkretnej gry. Podkreśla przy tym, że twórcy tytułów wydawanych na Windowsie 10 otrzymają dostęp do takich samych opcji, jakimi dysponują deweloperzy pracujący na XONE – w tym oczywiście do usługi Xbox Live. Dzięki temu produkcje komputerowe i konsolowe będą miały coraz więcej wspólnych elementów.

Przedstawiciel Microsoftu zdaje sobie przy tym sprawę, że w niektórych przypadkach mogą występować istotne różnice, na przykład związane ze sterowaniem. Zaznacza jednak, że gracze korzystający z padów sami powinni zdecydować, czy chcą grać z kolegami i koleżankami używającymi myszy i klawiatury. Jako przykład Spencer podaje hipotetyczny (na razie?) przypadek multiplayera Gears of War – twórcy mogliby udostępnić zarówno tryby mieszane, jak i przeznaczone tylko dla posiadaczy jednej platformy.

Niektórzy grają tylko dla rywalizacji, a inni chcą się rozerwać ze znajomymi. Obu grupom chciałbym umożliwić zabawę – mówi Spencer.

Na wczorajszej konferencji mającej miejsce w siedzibie Microsoftu, koncern ujawnił, że Windows 10 zostanie silnie zintegrowany z Xboksem One. Dzięki dedykowanej aplikacji, posiadacze komputerów i konsol będą mogli grać razem (pierwszą umożliwiającą to produkcją będzie Fable Legends). To nie wszystko, bo pojawi się możliwość przesyłania rozgrywki z XONE na PC – całość wydaje się działać podobnie, jak w przypadku streamingu z PlayStation 4 na Vitę.