Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 listopada 2016, 10:48

autor: Entelarmer

World of Warcraft - twórcy Nostalriusa zapowiadają powrót serwera

Twórcy Nostalriusa zapowiedzieli powrót najpopularniejszego serwera umożliwiającego grę w oryginalną wersję World of Warcraft. Zespół motywuje swoją decyzję brakiem odzewu ze strony firmy Blizzard, mimo jej deklarowanego zainteresowania i wysyłania konkretnych propozycji.

Minęło ponad pół roku od czasu zamknięcia Nostalriusa – największego prywatnego serwera World of Warcraft, pozwalającego na zapoznanie się z grą w tzw. wersji Vanilla (podstawowej, czyli nieuwzględniającej dodatków, znanej także jako Legacy). Po czerwcowym spotkaniu z przedstawicielami Blizzarda (w tym z Michaelem Morhaime’em, prezesem firmy) twórcy pokładali duże nadzieje we współpracy z deweloperem, jednak pomimo deklarowanego zainteresowania nie pojawiły się żadne nowe informacje. Dopiero teraz zamieszczono ogłoszenie menadżera Nostalriusa, znanego pod pseudonimem Viper, w którym zapowiedziano powrót serwera.

Twórcy Nostalriusa nie zamierzają dłużej czekać na posunięcia Blizzarda. - World of Warcraft - twórcy Nostalriusa zapowiadają powrót serwera - wiadomość - 2016-11-09
Twórcy Nostalriusa nie zamierzają dłużej czekać na posunięcia Blizzarda.

W wiadomości na swoim forum grupa stwierdziła, że wielokrotnie wysyłano propozycje do Blizzarda, jednak nie doczekano się żadnej odpowiedzi. Potwierdził to Mark Kern, były szef zespołu odpowiedzialnego oryginalną wersję World of Warcraft i jeden z orędowników serwerów Legacy. Dlatego też, po licznych deklaracjach ze strony społeczności gry, zapowiedziano wzięcie sprawy we własne ręce, jeśli firma nie odniesie się do tematu do czasu tegorocznego BlizzConu. Jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia J. Allen Brack z Blizzarda na oficjalnym forum koncernu rozwiał wątpliwości odnośnie poruszenia tej kwestii, a impreza zakończyła się w minioną sobotę bez żadnej wzmianki o przywróceniu oryginalnego WoW-a. Twórcy Nostalriusa dotrzymali więc słowa, ogłaszając planowany powrót serwera. Na początek zespół udostępni społeczności kod źródłowy oraz narzędzia potrzebne do uruchomienia serwera Legacy, przy czym w pierwszej kolejności otrzymają go autorzy projektu Elysium. Obie grupy nawiążą ścisłą współpracę, pod warunkiem, że twórcy Elysium nie wykorzystają swojej działalności w celach zarobkowych. Co więcej, administrator tego projektu o pseudonimie Suzerain poinformował w serwisie Reddit o „zamrożeniu” bazy danych, co w przyszłości umożliwi przeniesienie wszystkich postaci na wskrzeszonego Nostalriusa.

Nie da się nie zauważyć, że ekipa Vipera podejmuje wielkie ryzyko, Blizzard może bowiem podjąć działania prawne. Niemniej trzeba przyznać twórcom Nostalriusa, że poparcie dla idei serwerów Legacy wśród społeczności WoW-a jest duże. Prawie 300 tysięcy użytkowników podpisało petycję do Morhaime’a, a Nathan Grayson z serwisu Kotaku odnotował, że był zdziwiony, jak często pojawiały się wzmianki o Nostalriusie na blizzconowym murze na graffiti. Ten sam autor zwrócił się do Iona Hazzikostasa z Blizzarda o komentarz odnośnie wskrzeszenia pierwotnej wersji WoW-a, jednak deweloper zasadniczo powtórzył treść komentarza do czerwcowego spotkania. Gdy jednak redaktor zapytał go wprost, czy pracują nad czymś konkretnym, czy też wyłącznie „dyskutują”, Hazzikostas przyznał, że „nie mają niczego do ogłoszenia”, a zespół wciąż rozważa, jakie podejście zastosować wobec tego projektu.

Ekipa Nostalriusa daleka jest od potępiania obecnego World of Warcraft, ale zwraca uwagę na popularność oryginalnej wersji gry. - World of Warcraft - twórcy Nostalriusa zapowiadają powrót serwera - wiadomość - 2016-11-09
Ekipa Nostalriusa daleka jest od potępiania obecnego World of Warcraft, ale zwraca uwagę na popularność oryginalnej wersji gry.