Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 19 listopada 2012, 12:52

autor: Hed

Wii U rozebrane na części. Plusy i minusy nowej konsoli Nintendo

Wii U może mieć pamięć operacyjną wolniejszą nawet o 43% niż Xbox 360 i PlayStation 3. Tak przynajmniej twierdzą użytkownicy forum NeoGAF, martwiący się możliwościami technicznymi konsoli firmy Nintendo, która zadebiutuje w Europie pod koniec miesiąca.

Wii U ma wolniejszą pamięć niż Xbox 360 i PlayStation 3? - Wii U ma pamięć wolniejszą o 43% niż Xbox 360 i PlayStation 3? - wiadomość - 2012-11-19
Wii U ma wolniejszą pamięć niż Xbox 360 i PlayStation 3?

Za nami amerykańska premiera Wii U, nowej konsoli Nintendo, która zbiera zróżnicowane, ale przeważnie pozytywne recenzje. Pytanie, jakie zadaje sobie wiele osób dotyczy możliwości technicznych konsoli. Jeden z zagranicznych serwisów rozebrał sprzęt na części i podał szczegóły pamięci systemowej. W interpretacji graczy z forum NeoGAF dane są dość niepokojące – Wii U ma RAM wolniejszy o 43% niż Xbox 360 lub PlayStation 3.

Zacznijmy od tego, że sprzęt sprawdził serwis PC Perspective, który zestawił informacje na temat paru podzespołów (włącznie ze zdjęciami „bebechów” Wii U). Jedno z najważniejszych odkryć, jakich dokonano podczas niemal czterogodzinnych oględzin, dotyczy pamięci. Wii U posiada kości GDDR3 o prędkości 1066 MHz i pojemności 2GB, wyprodukowane przez firmę Samsung. Dla porównania, Xbox 360 posiada 512 MB pamięci GDDR3 RAM, a PlayStation 3 256 MB pamięci systemowej (XDR DRAM ) i 256 MB pamięci graficznej (GDDR3).

Informacja stała się podstawą dla dyskusji na forum NeoGAF, gdzie fani gier określili prawdopodobną wydajność komponentu. Zdaniem użytkowników, pamięć Wii U działa z szybkością od 12.8 do 17 GB/s. Taki wynik nie brzmi najlepiej, jeśli zestawimy go z parametrami innych platform: 22.4 GB/s dla Xboksa 360, czy 25.6 GB/s dla PlayStation 3. Wniosek nasuwa się sam – Wii U ma co prawda więcej pamięci, ale jest ona znacznie wolniejsza. To z kolei może być problemem dla deweloperów i wymagać specyficznego podejścia do produkcji gier.

Ferowanie przedwczesnych wyroków jest nie na miejscu, bo nie znamy wszystkich informacji o podzespołach Wii U. Mimo tego, można założyć, że Nintendo po raz kolejny przedkłada unikatowość swojej konsoli nad jej poziom technologiczny. Zapewne wystarczy to, aby konkurować z obecnymi platformami, co pokazuje poniższy film porównujący wygląd Call of Duty: Black Ops II na Wii U oraz Xboksie 360 i PlayStation 3. Nie zapominajmy jednak, że konkurencja, czyli Sony i Microsoft, ma w zanadrzu nowy sprzęt.

Wii U ma pamięć wolniejszą o 43% niż Xbox 360 i PlayStation 3? - ilustracja #2Wii U zadebiutowało wczoraj na rynku amerykańskim, gdzie konsola pojawiła się w dwóch wersjach (zwykłej i deluxe) przy wsparciu 25 tytułów startowych (wśród nich są: New Super Mario Bros. U, FIFA 13, Rayman Legends i ZombiU). Premiera w Europie odbędzie się 30 listopada. Osoby zainteresowane możliwościami platformy odsyłamy do naszego niedawnego tekstu, podsumowującego wszystkie istotne informacje.

  1. Wii U od Nintendo - pierwsze uderzenie nowej generacji konsol