Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 8 września 2018, 11:06

autor: Adrian Werner

Wielki sukces Fortnite na Androidzie - 15 mln instalacji, 23 mln graczy

Pominięcie usługi Google Play okazało się dla autorów Fortnite: Battle Royale strzałem w dziesiątkę. Twórcy pochwalili się, że androidową wersję grę zainstalowano już 15 mln razy, a liczba graczy przekroczyła 23 mln.

Ominięcie Google Play nie powstrzymało androidowej wersji Fortnite przed osiągnięciem wielkiego sukcesu. - Wielki sukces Fortnite na Androidzie - 15 mln instalacji, 23 mln graczy - wiadomość - 2018-09-09
Ominięcie Google Play nie powstrzymało androidowej wersji Fortnite przed osiągnięciem wielkiego sukcesu.

Jednym z najciekawszych wydarzeń tego roku na rynku mobilnym była premiera Fortnite: Battle Royale w wersji na system Android. Nie tylko z powodu gigantycznej popularności tej produkcji, ale również dlatego, że ludzie ze studia Epic Games zdecydowali się na nietypowy model dystrybucji. Gra nie jest bowiem dostępna w serwisie Google Play. Zamiast tego należy ręcznie pobrać i zainstalować aplikację. Decyzja ta była dosyć kontrowersyjna, ale najnowsze dane pokazują, że okazała się dla deweloperów strzałem w dziesiątkę.

Studio Epic Games pochwaliło się, że w ciągu 21 dni od premiery androidową wersję Fortnite zainstalowano ponad 15 milionów razy, a w zabawie wzięło już udział więcej niż 23 mln graczy. Większa liczba użytkowników wynika z faktu, że na części urządzeń bawi się wiele osób.

Takie wyniki są bardzo imponujące, zwłaszcza że gra jest na razie w fazie beta, choć autorzy akceptują niemalże wszystkie zgłoszenia do testów. Dla porównania, dostępną w App Store wersję na iOS w ciągu pierwszego miesiąca zainstalowano 11 mln razy. Android jest oczywiście popularniejszym systemem, ale fakt, że autorom udało się przebić te wyniki pomimo pominięcia Google Play, jest wielkim osiągnięciem.

W tej sytuacji wszystko rozbija się oczywiście o pieniądze. Dzięki takiemu posunięciu Epic Games nie musi bowiem oddawać firmie Google 30% przychodów z mikropłatności. Większość deweloperów godzi się na to, gdyż bez dystrybucji w Google Play ich gry nie mają szans zaistnieć na Androidzie. Fortnite jest jednak wyjątkiem - gra cieszy się tak szaloną popularnością, że deweloperzy mogli sobie na to pozwolić.

Przypomnijmy, że miało to także swoje złe strony. W androidowej wersji gry wykryto bowiem błąd, który powodował zagrożenie dla bezpieczeństwa urządzeń graczy. Został on szybko naprawiony, ale stał się przykładem ryzyka, jakie powoduje dystrybuowanie produkcji mobilnych poza serwisem Google Play. Wyniki gry pokazują jednak, że wcale nie odstraszyło to graczy od Fortnite.

Przypomnijmy na koniec, że jeśli chcecie zagrać w betę Fortnite na Androidzie, to musicie udać się na oficjalną stronę i dokonać tam rejestracji, a potem poczekać na zaproszenie do testów.

  1. Oficjalna strona gry
  2. Zapisy na androidową betę

Ostatnia aktualizacja: 2018-09-08

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Fortnite: Battle Royale

Fortnite: Battle Royale