Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 lutego 2020, 19:19

autor: Vergil

Wiedźmin 3 zarabia krocie na Steamie; CD Projekt dogania Ubisoft

Rekordowa wycena spółki CD Projekt na warszawskiej giełdzie czyni ją drugą co do wielkości firmą z Europy produkującą gry wideo. Poza tym polski wydawca ujawnił, że po przekroczeniu 50 mln dolarów przychodów ze sprzedaży gry Wiedźmin 3 na Steamie spadła prowizja pobierana przez Valve od każdego jej egzemplarza sprzedanego na tej platformie.

W SKRÓCIE:
  1. przychody ze sprzedaży gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na Steamie od 1 października 2018 roku przekroczyły 50 milionów dolarów;
  2. prowizja pobierana przez Valve od każdego egzemplarza przygód Geralta z Rivii spadła do poziomu 20 procent;
  3. z kapitalizacją na poziomie ponad 31 miliardów złotych CD Projekt jest drugą po Ubisofcie największą europejską firmą tworzącą gry wideo.

Firma CD Projekt poinformowała za pośrednictwem swojego twitterowego profilu relacji inwestorskich, że przychody ze sprzedaży gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na platformie Steam od 1 października 2018 roku przekroczyły barierę 50 milionów dolarów (w przeliczeniu około 198 milionów złotych). Oznacza to, że zgodnie z regulacjami wprowadzonymi w grudniu 2018 roku, od teraz firma Valve będzie pobierać 20% prowizji od każdego sprzedanego na Steamie egzemplarza przygód Geralta z Rivii; pozostałe 80% trafi natomiast bezpośrednio w ręce polskiego giganta. Na tym jednak nie koniec dobrych wieści związanych z rodzimym wydawcą.

Wczoraj donosiliśmy Wam bowiem o tym, że z kapitalizacją na poziomie ponad 31 miliardów złotych CD Projekt jest trzecią największą firmą notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jak jednak zauważył jeden z użytkowników forum Reddit, czyni go to również drugą największą firmą tworzącą gry wideo w Europie. Choć palmę pierwszeństwa na tym polu dzierży Ubisoft, kapitalizacja francuskiego giganta oscyluje wokół 8,5-9,5 miliarda dolarów (w przeliczeniu około 33,5-37,5 miliarda złotych). Można więc wysnuć wniosek, że Polacy depczą mu po piętach. Czy jednak zdołają go wyprzedzić?

Największą szansą dla firmy CD Projekt na zdobycie pierwszego miejsca w tym „wyścigu” bez wątpienia będzie premiera gry Cyberpunk 2077. Produkcja ma zadebiutować na komputerach osobistych, PlayStation 4 oraz Xboksie One 17 września bieżącego roku. Jeśli przygoda w Night City odniesie sukces artystyczny i komercyjny, z pewnością odbije się to pozytywnie na giełdowej kondycji spółki. Poza tym nie należy zapominać, że w drodze jest drugi sezon serialu Wiedźmin, który już raz przyczynił się do wzrostu popularności poprzedniego dzieła Polaków, czyli wyżej wspomnianego Dzikiego Gonu, co również miało wpływ na wycenę CD Projektu.

„Yen, nie wiesz przypadkiem, jak przeliczyć dolary na oreny?” - Wiedźmin 3 zarabia krocie na Steamie; CD Projekt dogania Ubisoft - wiadomość - 2020-02-20
„Yen, nie wiesz przypadkiem, jak przeliczyć dolary na oreny?”
  1. Oficjalna strona internetowa firmy CD Projekt
  2. Oficjalna strona internetowa gry Wiedźmin 3: Dziki Gon
  3. Mody do gry Wiedźmin 3 – Dziki Gon ładniejszy i wygodniejszy