Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 kwietnia 2016, 17:51

autor: Góral

Według Wargamingu w 2019 roku będzie aktywnych 69 mln PS4 i 39 mln XOne

TJ Wagner, dyrektor kreatywny w firmie Wargaming.net, ujawnił dane związane z popularnością konsol. Według dewelopera World of Tanks, obecnie aktywnych (podłączonych do Internetu) jest 19 milionów egzemplarzy Xboksa One i 36 milionów PlayStation 4. Przewiduje się, że w 2019 roku liczby te wzrosną odpowiednio do 39 i 69 milionów. Ponadto podano statystyki popularności World of Tanks i World of Tanks Blitz.

Według Wargamingu w 2019 roku będzie aktywnych 69 mln PS4 i 39 mln XOne - ilustracja #1

Kilka dni temu dzięki prezentacji z GDC autorstwa Setha Rosena – projektanta ze studia Hangar 13 – poznaliśmy kilka ciekawostek związanych z ożywianiem wirtualnego miasta oraz mogliśmy obejrzeć parę nowych screenów z gry Mafia III. Okazało się jednak, że podobny dokument opublikował także TJ Wagner, dyrektor kreatywny w firmie Wargaming. Pracujący w branży od przeszło 20 lat deweloper wypowiedział się na temat rynku gier free-to-play na konsolach i nie tylko. Wśród rozmaitych ciekawostek, twórca wyjawił także aktualną liczbę aktywnych (podłączonych do Internetu) konsol. Według danych Wargamingu jest to 18 milionów egzemplarzy Xboksa 360, 19 milionów Xboksa One i 36 milionów PlayStation 4.

Oczywiście nie odzwierciedla to faktycznej sprzedaży, w końcu nie wszyscy muszą mieć sprzęt podpięty do sieci. Niemniej wygląda na to, że bardzo dużą część posiadaczy najnowszych konsol korzysta z dobrodziejstw Internetu. Warto bowiem przypomnieć, że w styczniu bieżącego roku sprzedaż PlayStation 4 dobiła właśnie do około 36 milionów egzemplarzy, a z danych udostępnionych w tym samym okresie przez Electronic Arts wynika, że Microsoft sprzedał około 19 milionów egzemplarzy Xboksa One. Od tamtej pory oczywiście rozeszło się na pewno sporo sztuk obu maszyn, ale chyba można zaryzykować twierdzenie, że większość właścicieli ma podłączoną konsolę do sieci.

Przewidywana liczba aktywnych konsol w kolejnych latach / Źródło: Wargaming na podstawie danych dostarczonych przez firmy analityczne SuperData, IDG Consulting, IHS. - Według Wargamingu w 2019 roku będzie aktywnych 69 mln PS4 i 39 mln XOne - wiadomość - 2016-04-09
Przewidywana liczba aktywnych konsol w kolejnych latach / Źródło: Wargaming na podstawie danych dostarczonych przez firmy analityczne SuperData, IDG Consulting, IHS.

Ponadto deweloper opublikował dane dostarczone przez kilka firm analitycznych, z których wynika, że w 2019 roku na rynku będzie 69 milionów aktywnych konsol PlayStation 4 i 39 milionów Xbox One. Przełoży się to oczywiście na przychody z gier free-to-play. Do końca bieżącego roku na sprzęcie Microsoftu tego typu produkcje wygenerują około 130 milionów dolarów przychodu, a na PlayStation 4 175 milionów dolarów. Natomiast w 2019 roku kwoty te wzrosną odpowiednio do 180 i 366 milionów dolarów.

To jednak nie koniec ciekawych danych. TJ Wagner ujawnił także, że World of Tanks na komputerach osobistych ma już 110 milionów zarejestrowanych użytkowników, a World of Tanks Blitz na urządzenia mobilne zostało pobrane 45 milionów razy.

World of Tanks odpowiada za znaczną część rynku konsolowych gier free-to-play. - Według Wargamingu w 2019 roku będzie aktywnych 69 mln PS4 i 39 mln XOne - wiadomość - 2016-04-09
World of Tanks odpowiada za znaczną część rynku konsolowych gier free-to-play.

Z pozostałych ciekawostek warto wymienić następujące rzeczy:

  • wersje deweloperskie konsol kosztują nawet 5 tysięcy dolarów,
  • właściciel sprzętu pobiera 30% przychodów ze sprzedaży,
  • proces certyfikacji patchów na konsolach trwa 1 dzień na PlayStation 4 i 3 dni (dawniej było to aż 10) na Xboksie One,
  • aż 50% nowych użytkowników rezygnuje z gry już podczas jej ściągania,
  • w momencie premiery World of Tanks na konsolach notowano około 10 razy więcej osób, niż się spodziewano,
  • World of Tanks na Xboksie 360 zagarnęło dla siebie 50% rynku free-to-play na tym urządzeniu, a w przypadku Xboksa One 35%.