Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość poradniki 16 maja 2023, 16:27

autor: Damian Gacek

Wartales - poradnik i mapa

Chcecie wkroczyć do świata średniowiecznych najemników? W tym poradniku znajdziecie zbiór najważniejszych informacji o grze Wartales. Interaktywna mapa z pewnością również Wam się przyda.

Wartales to taktyczne RPG, które podbiło serca graczy. Fani tego tytułu w końcu się doczekali i po wielu latach gra opuściła wczesny dostęp. Warto więc przypomnieć sobie lub poznać najważniejsze mechaniki tej produkcji. W tym poradniku znajdziecie zbiór najciekawszych i najprzydatniejszych informacji na temat Wartales. Dodatkowo możecie zobaczyć tutaj interaktywną mapę, która zawiera wszystkie ważne miejsca.

Wartales poradnik

 1. Porady na start – tutaj poznacie najważniejsze wskazówki dotyczące gry. Sprawią one, że tytuł stanie się dla Was o wiele łatwiejszy. Warto więc się z nimi zapoznać (i się do nich stosować).
 2. Tryb eksploracji w Wartales – jeszcze zanim zaczniecie rozgrywkę będziecie musieli podjąć pewne ważne decyzje. Przykładowo zadecydować o tym, jaki tryb eksploracji wybrać. Dowiecie się tego z naszego artykułu.
 3. Profesje – na tej stronie znajdziecie zbiór wszystkich profesji dostępnych w grze. Powiemy Wam do czego służą oraz jak je odblokować. Warto się z nimi zapoznać, gdyż pozwolą one na pozyskanie cennych surowców oraz stworzenie potężnych przedmiotów.
 4. Klasy – w grze jest kilka klas postaci. Różnią się one umiejętnościami oraz mocnymi i słabymi stronami. W tym poradniku opisujemy je wszystkie. Poznajcie wojowników, zanim kogoś zwerbujecie.
 5. Zwolnienie postaci – podczas Waszych podróży może się okazać, że nie wszyscy kompani są przydatni. Warto wtedy wiedzieć, jak pozbyć się ich z drużyny. O tym piszemy tutaj.
 6. Jak rekrutować więźniów – jest to pytanie, które zadaje sobie wielu fanów Wartales. Mechanika ta nie jest oczywista. Ponadto to sztuka trudna i czasochłonna. Jednakże tylko w taki sposób zdobędziecie niektóre unikalne klasy. W naszym artykule zebraliśmy dla Was informacje, które pozwolą na zatrudnienie jeńców.
 7. Dyby – jeżeli jednak nie chcecie wcielić więźniów do Waszej armii, to warto zastanowić się nad nabyciem tego urządzenia. Pozwoli ono na bezpieczne przetrzymanie jeńców aż do ich odsprzedania.
 8. Kapitan – w grze są różne klasy i profesje, ale można również awansować któregoś z Waszych ludzi do rangi Kapitana. W tym tekście o tym opowiemy.
 9. Manekin szkoleniowy – jest to dość ciekawy przedmiot. Pozwala na zwiększenie Waszego doświadczenia, nawet bez uczestniczenia w boju. Warto więc się zastanowić nad jego skonstruowaniem.

Wartales interaktywna mapa

Chcielibyśmy również zwrócić Waszą uwagę na interaktywną mapę stworzoną przez redaktorów z serwisu Gamepressure. Dzięki niej możecie poznać cały świat gry.

Zaznaczono na niej wiele ciekawych miejsc, takich jak:

 1. Miasta,
 2. Więzienia,
 3. Jaskinie i kopalnie,
 4. Grobowce,
 5. Areny

Oczywiście mapa zawiera o wiele więcej lokacji niż przedstawiliśmy na powyższej liście. Z pewnością okaże się ona nieocenioną pomocą w trakcie eksploracji.

Damian Gacek

Damian Gacek

Absolwent Filologii Angielskiej oraz English in Public Communication. W swoim portfolio ma artykuł naukowy dotyczący tłumaczenia gier wideo. Z GRYOnline.pl współpracuje od 2019 roku, pisząc dla różnych działów. Obecnie zajmuje się głównie poradnikami i okazjonalnie wspiera newsroom. Autor przeglądu Małe ale Wielkie. Elektroniczną rozrywką interesuje się od dziecka. Uwielbia RPG-i oraz strategie, często nurza się również w odmętach produkcji indie. W wolnych chwilach pracuje nad książką oraz uczy się edycji filmów.

więcej