Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość poradniki 16 maja 2023, 15:19

autor: Damian Gacek

Klasy w Wartales - lista oraz opis

W tym poradniku powiemy Wam jakie klasy są dostępne w grze Wartales. Dowiecie się również czym się charakteryzują.

Wartales to docenione przez graczy taktyczne RPG, które niedawno opuściło wczesny dostęp. Tytuł ten cechuje się złożonością oraz sporą swobodą w kreowaniu własnego oddziału i eksperymentowaniu z jednostkami. Podczas rozgrywki możecie się natknąć na 6 głównych klas, z których każda jest wyjątkowa. W tym poradniku o nich opowiemy.

Gnębiciel

Gnębiciele to klasa nadająca się do walk w zwarciu. Jest to trzon waszej drużyny. Ci bohaterowie powinni być wyposażeni w ciężkie zbroje i broń dwuręczną (choć mogą również dzierżyć tarcze, w zależności od Waszego stylu gry). Ich atutem są ataki kilku pól jednocześnie. Sprawia to, że dobrze ich używać przeciwko wielu wrogom naraz. Jednakże uważajcie, gdyż potrafią ranić sojusznicze jednostki.

Łucznik

Łucznicy to idealne jednostki wsparcia, które najlepiej sprawdzają się w walce z oddali. Potrafią osłabić wroga jeszcze zanim do Was dotrze. Ponadto idealnie nadają się do nękania przeciwników, którzy znajdują się dalej od „linii frontu” Mają jednak jeden spory minus – mogą trafić sojusznicze jednostki. Dlatego też zaleca się używać ich ostrożnie. Dodatkowo te postacie pozostawiają nieco do życzenia, jeżeli chodzi o przydatność na początku gry, szczególnie jeżeli zostaną uwikłane w walkę wręcz. Z czasem jednak stają się bardzo cenne.

Szermierz

Szermierz to wszechstronna klasa. Tak naprawdę jego rola zależy of gracza. Może skupić się na ochronie innych jednostek dzięki tarczy albo używać dwuręcznego oręża i zadawać spore obrażenia. Używajcie więc jej w zgodzie z własną taktyką. Jednakże niewątpliwie wielkim atutem tej jednostki jest umiejętność Pierwsza pomoc. Pozwala ona na wyleczenie umierającego sojusznika a także na usunięcie trucizny, krwawienia lub podpalenia. Ponadto posiada sporą pulę punktów ruchu, dzięki czemu może łatwo wiązać walką przeciwników.

Włócznik

Zaletą Włóczników jest zasięg. Dzięki broni drzewcowej potrafią atakować wrogów, nie zbliżając się do nich i nie nawiązując z nimi bezpośredniej walki. Umiejętności tej klasy pozwalają na odrzucenie przeciwników, co pozwala dać wytchnienie jednostkom walczącym w zwarciu. Ponadto włócznicy zadają dość spore obrażenia. Minusem ich jest to, że nie noszą najcięższych zbroi. Dodatkowo na początku rozgrywki nie jest to najsilniejsza klasa do wyboru, jednakże wiele zyskuje po zdobyciu przez nią nieco doświadczenia i awansowaniu na 3 poziom.

Wojownik

Wojownicy to połączenie Szermierza oraz Gnębiciela. To również są jednostki wszechstronne, które można rozwinąć w ten sposób, aby walczyły skutecznie przeciwko jednemu lub kilku przeciwnikom. Jest to postać o skłonnościach do zadawania sporych obrażeń, jednakże, jeżeli trzeba, to również może służyć jako obrona innych członków drużyny. Dzięki średniemu lub ciężkiemu pancerzowi, nadaje się idealnie do pierwszego szeregu.

Zwiadowca

Zwiadowcy to klasa podobna nieco do łotrzyka. Idealnie nadają się do walki sztyletami (z bonusem do obrażeń od trucizny). Sprawdzają się bardzo dobrze przeciwko wrogom bez pancerza, szczególnie dzięki sporej szansie na obrażenia krytyczne. Jest to klasa stworzona do ataków od tyłu i oskrzydlania przeciwników. Jednakże nie nadaje się najlepiej jako tarcza drużyny z oczywistego powodu – noszą o wiele lżejsze zbroje, niż inni walczący wręcz wojownicy. Bardzo dobrze radzą sobie jako jednostki wspierające.

Inne klasy

Powyższe klasy są tymi podstawowymi, które gracz może nająć podczas gry. Jednakże istnieje również szansa na pozyskanie innych typów jednostek. Aby to zrobić musicie jednak zrekrutować więźniów. Jak tego dokonać opisaliśmy w osobnym tekście.

Wartales – poradnik oraz interaktywna mapa

Dla osób, które chcą się dowiedzieć więcej o grze, przygotowaliśmy poradnik. Opisaliśmy w nim kilka ciekawych mechanik. Warto do niego zajrzeć, szczególnie jeżeli dopiero rozpoczynacie przygodę z tytułem. Natomiast jeżeli chcecie lepiej poznać świat Wartales, to powinniście się przyjrzeć tej interaktywnej mapie. Została ona stworzona przez redaktorów z Gamepressure i przedstawia wiele ważnych miejsc.

Damian Gacek

Damian Gacek

Absolwent Filologii Angielskiej oraz English in Public Communication. W swoim portfolio ma artykuł naukowy dotyczący tłumaczenia gier wideo. Z GRYOnline.pl współpracuje od 2019 roku, pisząc dla różnych działów. Obecnie zajmuje się głównie poradnikami i okazjonalnie wspiera newsroom. Autor przeglądu Małe ale Wielkie. Elektroniczną rozrywką interesuje się od dziecka. Uwielbia RPG-i oraz strategie, często nurza się również w odmętach produkcji indie. W wolnych chwilach pracuje nad książką oraz uczy się edycji filmów.

więcej