Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość poradniki 16 maja 2023, 14:08

autor: Damian Gacek

Profesje w Wartales; poznajcie wszystkie zawody

W tym poradniku znajdziecie wszystkie profesje dostępne w grze Wartales. Jest to jedna z najważniejszych mechanik, więc warto się z nią zapoznać.

Wartales to taktyczne RPG, które niedawno opuściło wczesny dostęp. Tytuł ten spotkał się z uznaniem wśród graczy między innymi za złożoność mechanik. Przykładowo poza tradycyjnymi klasami, w grze są również profesje. Są to zawody, które można przypisać wojownikom. Dają one postaciom pasywne bonusy, ale również są niezbędne do korzystania z craftingu i gromadzenia surowców. Warto się z nimi zapoznać, szczególnie, że trzeba je odkryć samemu.

Alchemik

Profesja ta pozwala Wam na tworzenie przydatnych mikstur i rzeczy do użycia podczas walki. Możecie ją rozpocząć w miastach w Klinice z Apteką. Oczywiście podobnie jak w przypadku tworzenia ekwipunku w kuźni, musicie najpierw zebrać odpowiednie składniki i przepisy. Zawód ten doda Wam zręczności.

Bard

Jest to profesja, która wymaga Warsztatu (Obóz). Musicie w nim stworzyć lutnie, oczywiście po odblokowaniu odpowiedniego przepisu. Bard pozwala na nauczenie się różnych pieśni, o ile spełni się pewne warunki. Jeżeli już je poznacie, to możecie je później śpiewać w Gospodzie. Wiąże się to z minigierką – musicie w odpowiednim czasie naciskać przyciski na lutni. Wymaga ona sporo zręczności. Dostaniecie za to pieniądze oraz Wpływy. Zawód ten doda Wam kondycji

Drwal

Profesje w Wartales; poznajcie wszystkie zawody - ilustracja #1

Jest to nowa profesja, dodana w wersji 1.0. Pozwala ona na pozyskiwanie drewna. Możecie to zrobić w specjalnych miejscach, takich jak Tartaki. Warto ją przypisać postaci korzystającej z siły, gdyż ten zawód daje właśnie taki bonus.

Ponownie czeka Was minigra. Polega ona na wciśnięciu myszki w odpowiednim momencie. Nic prostszego, prawda?

Górnik

W Wartales można również znaleźć kopalnie. I to właśnie w tych miejscach rozpoczniecie profesję górnik. Pozwala ona na zdobycie cennych surowców. Bonusem w tym zawodzie jest kondycja. Jednakże na wyższych poziomach dojdzie również siła.

Profesja ta jest powiązana z taką samą minigrą jak rąbanie drewna – musicie nacisnąć przycisk myszy w odpowiednim momencie.

Kowal

Jedna z podstawowych klas. Aby ją odblokować udajcie się do kuźni i tam skorzystajcie z kowadła. Postać z tą profesją może wykonywać różne elementy wyposażenia dzięki materiałom, jakie zdobywacie po drodze.

Ważnym aspektem klasy jest jej bonus do siły. Warto więc, aby ten zawód wykonywała postać skupiająca się na walce dwuręczną bronią.

Oczywiście nie stworzycie najlepszych przedmiotów od samego początku. W miarę postępów w grze odblokujecie przepisy, które potem będziecie mogli stworzyć.

Crafting jest powiązany z prostą minigrą polegająca na klikaniu w podświetlone elementy na kowadle. Jeżeli uda Wam się ją zrobić idealnie, to otrzymacie przedmioty o lepszej jakości. Warto o tym pamiętać i zapisać stan gry przed tworzeniem wartościowszych elementów ekwipunku.

Kucharz

Kucharz to kolejna profesja powiązana z Obozem. Jak sama nazwa wskazuje przygotowuje posiłki z surowych składników. Warto to robić, gdyż takie jedzenie jest bardziej odżywcze. Aby odkryć tę profesję musicie stworzyć Kociołek w Warsztacie. Ten zawód zwiększy Waszą kondycję.

Majsterkowicz

Profesja powiązana z utrzymaniem drużyny. Jest to jedyny zawód dostępny od początku gry, pracownia z nim powiązana jest w obozie – Warsztat.

Postać przypisana do tej pozycji buduje przydatne narzędzia oraz struktury. Ze względu na bonus do ciosu krytycznego, warto ją dać Łucznikowi lub Zwiadowcy.

Rybak

Profesje w Wartales; poznajcie wszystkie zawody - ilustracja #2

Nazwa tej profesji mówi sama za siebie. Jeżeli przypiszecie ją postaci, to będziecie mogli łowić ryby na Łowiskach lub w specjalnych punktach na wodzie (poznacie je po światełkach). Oczywiście potrzebujecie do tego również haczyków na ryby (możecie je zrobić w Warsztacie).

Ta profesja daje bonus do siły woli, a na wyższych poziomach do ciosu krytycznego. Dajcie więc ją Łucznikowi lub Zwiadowcy.

Łowienie również wymaga od Was minigry. Jest ona podobna do wielu innych gier rybackich. Nie można pozwolić znacznikowi wyjechać poza bezpieczne pole.

Uczony

Ta profesja jest powiązana z grobowcami. Uczony potrafi badać różne kodeksy za pomocą run. Ostatecznie jest w stanie stworzyć z nich potężne przedmioty. Aby móc skorzystać z tego zawodu musicie w obozie stworzyć Pulpit za pomocą warsztatu. Pasywny bonus z tej profesji to siła woli.

Złodziej

W grze znajdziecie czasami różne zamknięte skrzynie. Możecie je otworzyć, oczywiście potrzebujecie do tego wytrychu (stworzycie go w Warsztacie). To łączy się z minigrą polegającą na poruszaniu nim w zamku.

Możecie również spróbować okraść napotkane w grze postaci. Jest to jednak powiązane ze zwiększeniem Podejrzenia. Podobnie jest z braniem cudzych rzeczy z pojemników. Profesja ta da Waszej postaci bonus do zręczności.

Wartales – poradnik oraz mapa

Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej na temat gry, to zapraszamy Was do skorzystania z naszego Poradnika. Przygotowaliśmy w nim kilka ciekawych informacji. Ponadto warto również przyjrzeć się interaktywnej mapie, którą stworzyli redaktorzy z Gamepressure. Zaznaczyli oni naprawdę wiele przydatnych miejsc.

Damian Gacek

Damian Gacek

Absolwent Filologii Angielskiej oraz English in Public Communication. W swoim portfolio ma artykuł naukowy dotyczący tłumaczenia gier wideo. Z GRYOnline.pl współpracuje od 2019 roku, pisząc dla różnych działów. Obecnie zajmuje się głównie poradnikami i okazjonalnie wspiera newsroom. Autor przeglądu Małe ale Wielkie. Elektroniczną rozrywką interesuje się od dziecka. Uwielbia RPG-i oraz strategie, często nurza się również w odmętach produkcji indie. W wolnych chwilach pracuje nad książką oraz uczy się edycji filmów.

więcej