Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 października 2018, 09:32

W PUBG zbanowano już 13 mln cheaterów

Na serwerach PUBG – popularnej strzelanki battle royale autorstwa PUBG Corp. – zbanowano już 13 mln graczy używających niedozwolonego oprogramowania. Liczba jest zdecydowanie wyższa niż w grudniu zeszłego roku, ale w ostatnich tygodniach intensywność działań spadła.

Oszuści – i bany – to w PUBG rzecz powszechna. - W PUBG zbanowano już 13 mln cheaterów - wiadomość - 2018-10-03
Oszuści – i bany – to w PUBG rzecz powszechna.

W SKRÓCIE:

  1. z serwerów PUBG wyrzucono 13 mln cheaterów;
  2. w bieżącym roku banów jest znacznie więcej niż rok wcześniej;
  3. tylko w styczniu zbanowano przeszło 1 mln graczy;
  4. intensywność walki z oszustami zmieniała się w kolejnych tygodniach. Obecnie jest zdecydowanie mniejsza niż na początku roku.

Jak wiadomo, od jakiegoś czasu Bluehole i PUBG Corporation starają się walczyć z plagą oszustów w swoim flagowym tytule – strzelance battle royale Playerunknown's Battlegrounds. Pewnym zaskoczeniem może być natomiast skala działań podejmowanych przez wydawcę. Z opublikowanych statystyk wynika, że za korzystanie z „nielegalnych programów” zbanowano już przeszło 13 milionów graczy. Trzeba przy tym zauważyć, że w oficjalnym regulaminie PUBG nie ma żadnej listy aplikacji, których nie należy używać, a jak wiemy, bywało, iż znajdowały się na niej programy zupełnie niegroźne.

Bany w PUBG w kolejnych tygodniach. Wykres autorstwa sjk045.
Bany w PUBG w kolejnych tygodniach. Wykres autorstwa sjk045.

Liczbę tę poznaliśmy dzięki wysiłkom użytkownika forum Reddit, podpisującego się ksywką sjk045. Skompilował on dane publikowane przez Bluehole co tydzień na koreańskiej stronie PUBG. Statystyki te zostały następnie wykorzystane do przygotowania zestawu tabel oraz wykresu prezentującego częstotliwość, z jaką „banomłotek” spadał na głowy oszustów w kolejnych tygodniach funkcjonowania gry (zamieszczonego powyżej). Warto odnotować, że liczba banów jest zdecydowanie wyższa od tej, która została upubliczniona w grudniu zeszłego roku. W samym tylko styczniu z serwerów wyrzucono milion nieuczciwych osób. Należy też przypomnieć o znacznie poważniejszych problemach osób odpowiedzialnych za stworzenie cheatów wykorzystywanych w grze PUBG Corp.

Tweet na kanale systemu antycheaterskiego BattlEye.
Tweet na kanale systemu antycheaterskiego BattlEye.

Z przygotowanego przez sjk045 wykresu wynika także, że w ostatnich miesiącach liczba banowanych graczy stopniowo spada – trudno jednak stwierdzić, czy wynika to z tego, że w grze jest po prostu mniej oszustów, czy też być może z faktu, że cieszy się ona coraz mniejszą popularnością (przegrywając rywalizację z innym zeszłorocznym fenomenem, czyli Fortnite od studia Epic Games), co musi wywierać wpływ także na statystyki dotyczące tygodniowych banów.

PUBG wyszło z fazy wczesnego dostępu Steam pod koniec 2017 roku (na Xboksie One wersja 1.0 zadebiutowała niedawno). W sierpniu 2018 r. ogłoszono kampanię FIX PUBG, w ramach której w końcu mają zostać naprawione problemy techniczne omawianego tytułu. Gra jest na bieżąco aktualizowana – ostatni patch nosi numer 22.

  1. PUBG – strona oficjalna
  2. Fortnite Battle Royale kontra PUBG - czym różnią się obie te gry?