Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 lutego 2021, 11:53

autor: Qskan

Valheim zajmuje jedynie 1 GB na dysku; gracze zachwyceni

Dostępny w formie Early Access na Steam Valheim dostarcza nowych powodów do pochwał. Gracze nie mogą się nachwalić wielu rzeczy, w tym tego, że gra zajmuje tylko 1 GB miejsca na HDD/SDD.

W SKRÓCIE:
  • Gracze są pozytywnie zaskoczeni rozmiarem plików Valheim – gra zajmuje jedynie 1 GB na HDD/SDD.
  • Internauci upatrują przyczyn tak małego rozmiaru w oszczędnościach na teksturach i plikach audio.
  • Dziś wyszła również kolejna aktualizacja gry, oznaczona cyfrą 0.143.5.

Niedawno wydana we Wczesnym Dostępie na Steam gra Valheim zdobywa coraz większą popularność. Według strony Steam Charts we wtorek wieczorem na serwerach survivalu od Iron Gate Studio bawiło się ponad 160 tys. graczy jednocześnie. Tworząca się społeczność Valheim docenia wiele aspektów tej niezależnej produkcji, ale ostatnio zwrócono uwagę na jeden ważny detal. Produkcja o wikingach zajmuje tylko 1 GB miejsca na dysku.

Zwracają na to uwagę użytkownicy Reddita, którzy zgodnie nie mogą się nadziwić, jakim cudem gra wyglądająca tak ładnie i działająca tak dobrze (zwłaszcza że to dopiero początek Wczesnego Dostępu) może być tak ”lekka”.

Zastanawiam się, jak gra, która wygląda tak dobrze, ma tak mały rozmiar, czy ktoś może wyjaśnić, jak to działa?

Oprawa wizualna jest bardzo ładna i podoba mi się styl graficzny. To, że wszystko to mieści się w zaledwie 1 GB, zamiast zjadać zasoby mojego komputera, tak jak inne najnowsze gry, jest wisienką na torcie.

Jeśli już mowa o Wczesnym Dostępie, to należy wspomnieć o tym, że Valheim otrzymał dziś świeżą aktualizację 0.143.5, która m.in.: poprawia ragdolle, ulepsza save’y świata i postaci czy usprawnia AI przeciwników. Pełną listę poprawek możecie znaleźć pod tym linkiem.

Valheim zajmuje jedynie 1 GB na dysku; gracze zachwyceni - ilustracja #1
Nawet jeśli tekstury nie są w najwyższej rozdzielczości, to Valheim potrafi wyglądać świetnie

Internauci zwracają uwagę na to, że tak mały rozmiar gry może brać się chociażby z implementacji tekstur w niskiej rozdzielczości, które są mniej zasobożerne. Jak wiadomo, niska rozdzielczość tekstur nie zawsze musi oznaczać brzydką grafikę przy odpowiednim stylu graficznym i oświetleniu. Na forum zwrócono także uwagę, że w Valheim postaci są nieme, co eliminuje konieczność nagrywania dialogów, jak w dużych fabularnych grach AAA.

Należy Valheim oddać jednak to, że upakowanie wszystkich aktywności w grze w zaledwie 1 GB to duży plus. Pamiętajmy, że gra generuje sporych rozmiarów proceduralnie generowane światy z masą zajęć do wykonywania, takich jak eksploracja, crafting czy żeglarstwo.