Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 sierpnia 2017, 10:55

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

UFO 50 - twórcy Spelunky i Downwell tworzą pakiet 50 gier retro

Zapowiedziano UFO 50 - zestaw pięćdziesięciu gier niezależnych m.in. od twórców Spelunky i Downwell. Pakiet ukazać ma się w przyszłym roku najpierw na komputerach osobistych.

UFO 50 zapewnić ma ponad sto godzin rozrywki. - UFO 50 - twórcy Spelunky i Downwell tworzą pakiet 50 gier retro - wiadomość - 2017-08-09
UFO 50 zapewnić ma ponad sto godzin rozrywki.

Kilku uznanych deweloperów gier niezależnych (Derek Yu znany ze Spelunky, Eirik Suhrke od Skorpulac, Jon Perry, twórca Time Barons, Paul Hubans, autor Madhouse i Ojiro Fumoto odpowiedzialny za Downwell) postanowiło połączyć siły i razem stworzyć projekt UFO 50. Jest to dość nietypowy tytuł, gdyż tak naprawdę ma to być składanka pięćdziesięciu produkcji – od platformówek, przez shoot 'em upy i gry logiczne, aż po produkcje z gatunku RPG. Wszystkie pozycje mają połączyć 8-bitową erę z nowymi pomysłami i obecnym podejściem do projektowania gier.

W opublikowanym na oficjalnej stronie FAQ wyjaśniono, że będą to nieco mniejsze produkcje niż komercyjne tytuły z lat 80. XX wieku. Zaznaczono jednak, że to pełnoprawne gry, a nie jakieś minigierki. Ukończenie wszystkich spokojnie zajmie nam ponad sto godzin. Wszystkie z nich połączone mają być wspólną „historią”, choć to może zbyt wiele powiedziane. Deweloperzy wymyślili sobie bowiem, że pewna fikcyjna firma stworzyła przed laty właśnie te gry, które dopiero teraz ujrzą światło dzienne. By nadać nieco autentyczności tej historyjce, postanowiono narzucić sobie rozmaite ograniczenia, np. paletę 32 kolorów.

UFO 50 w skrócie:
  • pakiet pięćdziesięciu gier niezależnych;
  • mają połączyć 8-bitową erę z nowymi pomysłami i obecnym podejściem do projektowania;
  • ukaże się w 2018 roku najpierw na komputerach osobistych.

Oprócz tego dowiedzieliśmy się, że każdy z projektów ma swojego reżysera, który wymyślił ogólną koncepcję, ale wszyscy deweloperzy biorący udział w pracach nad UFO 50 pomagają sobie nawzajem w programowaniu, projektowaniu itd. Co ciekawe, aż jedna trzecia gier dostępnych w pakiecie oferować ma multiplayer – kooperacyjny albo rywalizacyjny.

Deweloperzy planują wypuścić UFO 50 w 2018 roku. Na początek zestaw dostępny będzie na komputerach osobistych, ale w późniejszym czasie ma się ukazać na innych platformach sprzętowych. Cena obecnie nie jest znana.

Dla fanów klimatów retro i „indyków” szykuje się ciekawy projekt, o ile te gry, a przynajmniej ich część, faktycznie okażą się warte uwagi.