Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 lipca 2016, 11:08

autor: Makek

Twórcy Metro przerwali milczenie – 4A Games pracuje nad dwiema produkcjami

Po prawie dwóch latach ciszy ze strony firmy 4A Games, w końcu doczekaliśmy się wiadomości na temat ukraińskich deweloperów. Twórcy odpowiedzialni za produkcje z cyklu Metro przenieśli swoje studio z Ukrainy na Maltę, by kontynuować pracę nad dwiema wciąż niezapowiedzianymi grami.

4A Games to twórcy gier z serii Metro, a ich ostatnią produkcją było wydane w sierpniu 2014 roku Metro Redux, zawierające odświeżone wersje poprzednich dwóch tytułów od Ukraińców – Metro 2033 oraz Metro: Last Light. Od czasu, gdy na sam koniec sierpnia ogłosili oni przeniesienie się z Ukrainy na Maltę, informacje na ich temat ucichły. Po niecałych dwóch latach media społecznościowe 4A Games wreszcie odżyły, przekazując wiadomość o udanej przeprowadzce.

Ostatnią grą od 4A Games był wydany w 2014 roku odświeżony pakiet Metro 2033 i Metro Last Light w wersji Redux. - Twórcy Metro przerwali milczenie – 4A Games pracuje nad dwiema produkcjami - wiadomość - 2016-07-19
Ostatnią grą od 4A Games był wydany w 2014 roku odświeżony pakiet Metro 2033 i Metro Last Light w wersji Redux.

Jest to z pewnością dobra informacja dla fanów gier z cyklu Metro, zwłaszcza biorąc pod uwagę trudną sytuację, w jakiej znaleźli się ich twórcy. Ukraińcy utracili wydawcę po tym, jak pod koniec 2012 roku firma THQ ogłosiła bankructwo (obowiązki wydawnicze przejęło następnie Deep Silver). Bezpośrednim powodem przeprowadzki była jednak obecna sytuacja polityczna na wschodzie Ukrainy i konflikt z Rosją, który zmusił deweloperów do przeniesienia się na Maltę. Dwa lata później ludzie z 4A Games wydają się jednak zadowoleni i szczęśliwi, co widać na zdjęciach jakie pojawiły się na ich stronie na Facebooku.

Z najnowszego oświadczenia od 4A Games możemy wyczytać, że twórcom Metro udało się już przystosować nowe miejsce do ich potrzeb. Ponadto, pracują oni ciągle nad dwoma ekscytującymi projektami, na temat których wciąż nie mogą jednak zdradzić interesujących informacji. Przypomnijmy, że według poprzednich doniesień i plotek, być może chodzi o nową produkcję z otwartym światem oraz kolejną odsłonę serii Metro. Fragment posta przedstawiamy poniżej:

„Wiele się zmieniło od czasu, kiedy widzieliśmy się ostatnim razem. Przestrzeń biurowa, którą być może widzieliście wcześniej, jest już prawie w pełni przystosowana do naszych potrzeb, co postaramy się pokazać na kolejnych zdjęciach. Będziemy dzielić się wiadomościami tak szybko jak tylko możemy, lecz na ten moment możemy przekazać wam informacje tylko na temat nowej siedziby studia (…) i nic szczególnego o dwóch ekscytujących projektach, które mamy w zanadrzu.”

Studio 4A Games na Malcie. - Twórcy Metro przerwali milczenie – 4A Games pracuje nad dwiema produkcjami - wiadomość - 2016-07-19
Studio 4A Games na Malcie.

Warto dodać, że pomimo przeniesienia się do innego kraju, 4A Games na Malcie pozostaje firmą ukraińską. Nam pozostaje życzyć deweloperom, aby ich przeprowadzka wpłynęła w pozytywny sposób na jakość ich przyszłych produkcji. Sądząc jednak po ostatnim oświadczeniu, na premierę nowych gier od 4A Games będziemy musieli jeszcze trochę poczekać i prawdopodobnie (choć nie jest to wykluczone) nie poznamy szczegółów na ich temat na zbliżających się targach gamescom.

Twórcy Metro przerwali milczenie – 4A Games pracuje nad dwiema produkcjami - ilustracja #3

4A Games powstało w 2005 roku z inicjatywy byłych pracowników studia GSC Game World (znanego m.in. z serii S.T.A.L.K.E.R.). Deweloperzy stworzyli autorski silnik o nazwie 4A Engine, który następnie wykorzystali w ich debiutanckiej grze z 2010 roku – Metro 2033 – bazującej na opowieści Dmitrija Głuchowskiego o tym samym tytule. Metro: Last Light pojawiło się trzy lata później, a w 2014 roku wydano Metro Redux – zremasterowane wersje wcześniejszych gier cyklu.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Metro Exodus

Metro Exodus