Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 lutego 2012, 11:33

autor: Adrian Werner

Twórcy cyklu A-Train powracają ze strategią ekonomiczną The Train Giant

Mamy dobre wieści dla miłośników strategii ekonomicznych. Firma United Independent Entertainment zapowiedziała właśnie The Train Giant, czyli najnowszy projekt twórców cyklu A-Train.

Japońskie studio Artdink to prawdziwy weteran strategii ekonomicznych. Wśród fanów gatunku zespół ten pozostaje jednak stosunkowo nieznany, ponieważ większość produkcji jego autorstwa nigdy nie opuściła granic Kraju Kwitnącej Wiśni. Ten niefortunny stan rzeczy spróbuje zmienić firma United Independent Entertainment wydając 2 marca grę The Train Giant.

Twórcy cyklu A-Train powracają ze strategią ekonomiczną The Train Giant - ilustracja #1

Wcielimy się w prezesa firmy kolejowej i naszym zadaniem będzie zarządzanie siecią połączeń komunikacyjnych. Nie zostaniemy jednak ograniczeni jedynie do pociągów. Obowiązki obejmą zajmowanie się wszystkimi aspektami systemów transportowych miasta. Konieczne ma być również dbanie o rozwój gospodarczy samej metropolii, więc sporo czasu spędzimy na stawianiu budynków użyteczności publicznej, obracaniu papierami wartościowymi, czy konstruowaniu specjalnych monumentów. Istotną rolę odegra też postęp technologiczny oraz aspekt ekologiczny. Jak widać zakres naszej działalności będzie znacznie szerszy niż większości osób zajmujących stanowiska prezesa firmy kolejowej.

Warto dodać, że patrząc po wypuszczonych do tej pory screenach prawie pewne jest, że The Train Giant to w rzeczywistości lekko zmodyfikowana wersja japońskiego A-Train 9. Nie wiemy dlaczego zdecydowano się zmienić nazwę gry. Możliwe, że markę uznano za zbyt mało popularną wśród zachodnich graczy. W końcu wydane trzy lata temu angielskie A-Train 8 furory nie zrobiło. Natomiast nazwa The Train Giant może się fanom gatunku przyjemnie kojarzyć z ciepło przyjętym cyklem firmy JoWooD, w ramach której wydano takie pozycje jak Traffic Giant, Transport Giant oraz serię Industry Giant.

Twórcy cyklu A-Train powracają ze strategią ekonomiczną The Train Giant - ilustracja #2 Artdink to jedno z najstarszych wciąż istniejących japońskich studiów deweloperskich. Założone zostało w 1986 roku i w kilka miesięcy później zadebiutowało pierwszą odsłoną A-Train wydaną na komputer NEC PC-8801 jako A Ressha de Ikou. Tak zapoczątkowano serię, która do dzisiaj pozostaje najpopularniejszym cyklem tego zespołu. Choć druga część ukazała się również w języku angielskim, to większość graczy miała styczność z serią dopiero przy okazji odsłony numer trzy, wydanej na Zachodzie pod tytułem A-Train przez specjalizującą się w strategiach ekonomicznych firmę Maxis. Niestety, grze nie udało się osiągnąć sukcesu finansowego. W rezultacie część czwarta ukazała się jedynie w wersji niemieckiej na pierwszą generację konsoli PlayStation.

Przy okazji piątej odsłony Artdink spróbowało innej taktyki. Angielską wersję przemianowano na C.E.O i do scen przerywnikowych zatrudniono legendarnego amerykańskiego aktora Jamesa Coburna. Mimo tych starań, grze nie udało się jednak podbić serc zachodnich odbiorców.

  1. Artdink – oficjalna japońska strona studia

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej