Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 maja 2018, 18:09

Trailer Battlefield V pod ostrzałem graczy

W tydzień po opublikowaniu prezentacji Battlefield V nie cichnie gwar wokół pierwszego zwiastuna tej produkcji. Udostępniony filmik został krytycznie przyjęty przez graczy, a ponad połowa z nich wystawiła mu negatywną ocenę na YouTube.

Battlefield 1 i Battlefield V podbiły Internet zwiastunami, ale tylko jeden z nich przyjęto entuzjastycznie. - Trailer Battlefield V pod ostrzałem graczy - wiadomość - 2018-05-30
Battlefield 1 i Battlefield V podbiły Internet zwiastunami, ale tylko jeden z nich przyjęto entuzjastycznie.

Kiedy dwa lata temu opublikowano zwiastuny Battlefield 1Call of Duty: Infinite Warfare, pierwsza z tych produkcji okazała się niewątpliwym zwycięzcą. Podczas gdy materiał Activision załapał się do pierwszej dziesiątki najmniej lubianych filmów na YouTube, trailer Electronic Arts spotkał się entuzjastycznym przyjęciem internautów. Wydawało się, że sytuacja może powtórzyć się w tym roku: Call of Duty: Black Ops IIII zniechęciło wielu zapowiadanym brakiem kampanii fabularnej, co widać po ocenach pierwszego trailera. Tymczasem Battlefield V miał spełnić życzenia wielu graczy i powrócić do drugiej wojny światowej, co powinno przełożyć się na kolejny sukces. Cóż, nie tym razem. Zwiastun piątego Battlefielda ma już prawie 9 milionów wyświetleń i  288 tysięcy polubień. Tyle że materiał oceniło 600 tysięcy oceniających, tak więc ponad połowie z nich nie przypadł on do gustu. Nawet jeśli daleko tu do tragicznego wyniku poprzedniego CoD-a, z pewnością twórcy nie są zachwyceni.

Jeśli wczytać się w komentarze w Internecie, łatwo znaleźć przyczyny tego stanu rzeczy. Zdecydowana większość wytyka DICE – rzekome i rzeczywiste – przekłamania wobec prawdy historycznej (vide brytyjski żołnierz z kataną) oraz brak realizmu w imię dynamizmu i – o zgrozo – poprawności politycznej. Nieoficjalnym symbolem tych zarzutów jest postać kobiety z protezą ręki ze zwiastuna (zainteresowanych kwestią płci pięknej na polach drugiej wojny światowej odsyłamy do naszego artykułu poświęconego tej kwestii). Część osób wyraziła opinię, że twórcy przesadzili z nagromadzeniem akcji, przez co całość sprawia chaotyczne wrażenie. Niektórym nie spodobała się też grafika, ich zdaniem zbyt kolorowa jak na realia drugiej wojny światowej. Krótko mówiąc, wielu uznało filmik za dowód na niepoważne potraktowanie tematu przez studio DICE.

Obecność kobiety i czarnoskórego żołnierza jest solą w oku wielu fanów. - Trailer Battlefield V pod ostrzałem graczy - wiadomość - 2018-05-30
Obecność kobiety i czarnoskórego żołnierza jest solą w oku wielu fanów.

Nie da się nie zauważyć, że pośród licznych narzekań trudno znaleźć cokolwiek na temat rozgrywki, mimo że konkrety poznaliśmy niedługo po ujawnieniu gry. Przeciwnie, wielu chwali zmiany zapowiedziane przez twórców, takie jak usunięcie behemotów, możliwość wznoszenia fortyfikacji (do wyboru m.in. bunkry, zasieki i worki z piaskiem) oraz brak mikropłatności wpływających na rozgrywkę. Możemy więc mieć nadzieję, że niefortunne przyjęcie zwiastuna to tylko wypadek przy pracy, a sama gra nie zawiedzie.

Przypomnijmy, że pierwszy pokaz rozgrywki na pewno pojawi się w trakcie konferencji EA Play 2018, rozpoczynającej się 9 czerwca o godzinie 20:00. Wydawca obiecał prezentację nowego Battlefielda na tegorocznej edycji imprezy już w lutym.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej