Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 czerwca 2010, 14:50

autor: Jiker

TopWare Poland - weteran polskiej branży idzie do piachu

Z pozyskanych przez nas informacji wynika, że firma TopWare Poland – jeden z najstarszych wydawców, a także producentów gier działających na polskim rynku gier (Earth 2140, Jack Orlando) – została zamknięta. Najprawdopodobniej przyczyną upadku był brak zainteresowania firmą ze strony niemieckich właścicieli, koncernu Zuzzex.

Z pozyskanych przez nas informacji wynika, że firma TopWare Poland – jeden z najstarszych wydawców, a także producentów gier działających na polskim rynku gier (Earth 2140, Jack Orlando) – została zamknięta. Najprawdopodobniej przyczyną upadku był brak zainteresowania firmą ze strony niemieckich właścicieli, koncernu Zuxxez.

Obecne nie tylko nie działa oficjalna strona internetowa TopWare Poland (została zastąpiona przez tzw. placeholder), ale również niepowodzeniem kończą się wszelkie próby nawiązania kontaktu z siedzibą firmy – czy to drogą mailową, czy telefoniczną.

TopWare Poland - weteran polskiej branży idzie do piachu - ilustracja #1

Niemniej jednak samą wiadomość potwierdzają nasi informatorzy. Mianowicie, według dodatkowych wieści zdobytych ze źródła chcącego pozostać anonimowym, właściciel TopWare Poland – wspomniany już koncern Zuxxez – nie dokonał wyboru zarządu na nową kadencję, co związało ręce pracownikom wydawcy. W związku z brakiem możliwości dalszego działania, podjęli oni decyzję o zgłoszeniu wniosku o upadłość firmy.

Na koniec pragniemy powrócić do sprawy sprzed ponad roku. Otóż, przekazaliśmy Wam wówczas wiadomość, z której mogliście się dowiedzieć, że TopWare Poland zostało przejęte w drodze kupna przez firmę Reality Pump – rodzimego producenta gier, znanego przede wszystkim z marki Two Worlds. Okazało się jednak, że transakcja nie została sfinalizowana, o czym poinformował nas dzisiaj Mirosław Dymek, stojący na czele Reality Pump. Na tę chwilę deweloper tworzący Two Worlds II nie ma nic wspólnego z upadłym wydawcą.

Firma TopWare Poland zostało założona w 1995 roku w Bielsku-Białej i według założeń miała koncentrować się na tworzeniu gier, lokalizacji, a także dystrybucji produkcji zagranicznych na terenie Polski. W drugiej połowie lat 90 XX wieku TopWare był jednym z nielicznych wydawców, który w ówczesnym okresie oferował zlokalizowane gry w bardzo atrakcyjnych cenach. W katalogu TopWare znajdowały się takie tytuły jak Jagged Alliance 2, Jack Orlando, serie Earth oraz Emergency. Niestety gwiazda TopWare'u w ostatnich latach mocno podupadła, a firma skupiła się na grach budżetowych i oraz niszowych symulatorach.