Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 2 grudnia 2014, 11:23

autor: Adrian Werner

The Sailor’s Dream, Kingdom Rush Origins, Framed i inne – przegląd najlepszych gier listopada na iOS

Przed Wami omówienie najlepszych produkcji, jakie ukazały się w minionym miesiącu na urządzeniach mobilnych z systemem iOS. Znajdziecie wśród nich m.in. przygodówki The Sailor’s Dream i The Longest Journey, MOBA Vainglory, strategie Kingdom Rush Origins i XCOM: Enemy Within oraz gry logiczne Framed i Sunburn!

Witamy w kolejnym wydaniu naszego cyklu przybliżającego najlepsze produkcje, jakie ukazały się w minionym miesiącu na urządzeniach mobilnych z systemem iOS.

The Sailor’s Dream

Przegląd otwieramy grą The Sailor’s Dream, czyli najnowszą produkcją szwedzkiego studia Simogo. Zespół od dwóch lat eksperymentuje z interaktywną narracją w takich tytułach jak Year Walk czy Device 6 i jego najnowszy projekt stanowi zwieńczenie tej drogi. Porzucono jakiekolwiek tradycyjne mechanizmy zabawy i zamiast tego zaoferowano nam nieliniową opowieść, którą odkrywamy w kawałkach podczas eksplorowania świata, a potem samodzielnie musimy złożyć je w składną całość. Sprawdza się to w bardzo dobrze głównie z powodu wyśmienitego scenariusza, opowiadającego o pełnych nostalgii, smutku, ale także humoru losach trzech postaci. Jeśli niestraszne Wam nietypowe i ambitne produkcje to trudno o lepszą propozycję w tym miesiącu.

  1. The Sailor’s Dream na App Store (14 PLN)

Vainglory

Z kolei Vainglory to kolejna próba odtworzenia na urządzeniach mobilnych wielkiego sukcesu, jaki na pecetach odniosły gry MOBA. Nie wiemy, czy produkcji się ta sztuka uda, ale to zdecydowanie najlepszy przedstawiciel tego gatunku, jaki trafił do tej pory na iOS. Ma wszystko, co powinien – galerię różnorodnych i dobrze zbalansowanych postaci, dobrze zaprojektowaną mapę, wygodne sterowanie oraz liczne sympatyczne rozwiązania przyśpieszające rozgrywkę i dbające o to, aby mecz zamknął się w około dwudziestu minutach. Do tego gra jest śliczna i działa w płynnych 60 klatkach na sekundę, choć to pociąga za sobą oczywiście spore wymagania sprzętowe.

  1. Vainglory na App Store (za darmo)

Kingdom Rush Origins

Doczekaliśmy się także premiery Kingdom Rush Origins, czyli trzeciej odsłony popularnego cyklu strategii typu tower defense. Seria jest klasą samą w sobie w tym gatunku i najnowsza część nie zawiodła wygórowanych oczekiwań. Otrzymaliśmy spory zestaw dopracowanych misji o wysokim poziomie trudności oraz masę nowych wieżyczek i jednostek. Wszystko to tradycyjnie opakowano w atrakcyjną grafikę i zabawą fabułę, która tym razem stanowi prequela i opowiada o początkach formowania się królestwa znanego z wcześniejszych gier. Dla fanów tower defense to produkcja absolutnie obowiązkowa.

  1. Kingdom Rush Origins na App Store (18 PLN)
  2. Kingdom Rush Origins na Google Play (10 PLN)

Framed

Osobom poszukującym prawdziwie innowacyjnych produkcji polecamy Framed. Jest to gra logiczna utrzymana w klimacie czarnego kryminału. Wydarzenia w tym tytule prezentowane są w postaci animowanych paneli komiksowych, które możemy dowolnie przestawiać i w ten sposób zmieniać przebieg każdej ze scen. Ten świetny pomysł został wyśmienicie zrealizowany, dając produkcję, która nie tylko zapewnia autentycznie świeże doznania, ale również potrafi solidnie przetestować spryt gracza, a do tego całość została bardzo atrakcyjnie zaprezentowana pod względem audiowizualnym.

  1. Framed na App Store (18 PLN)

XCOM: Enemy Within

W minionym miesiącu na iOS zawitało również XCOM: Enemy Within. Na pecetach był to dodatek do XCOM: Enemy Unknown, ale limit rozmiaru aplikacji na App Store sprawił, że wydanie mobilne wypuszczono jako odrębną produkcję. Nie przeszkadza to jednak w zabawie. Ponownie otrzymaliśmy bowiem wspaniałą turową strategie, w której obejmujemy dowództwo nad organizacją próbującą obronić Ziemię przed inwazją kosmitów, a do naszych zadań zależy zarówno zarządzaniem bazą, jak i kierowanie oddziałem podczas misji. Zawartość rozszerzenia wprowadziła liczne nowe technologie oraz dodatkową frakcję przeciwników. Wersja mobilna odstaje od pecetowej tylko pod względem grafiki, zaś cała reszta jest praktycznie identyczna. Na smarftonach oraz tabletach rzadko można zagrać w produkcje tak obszerne i złożone.

Five Nights at Freddy's 2

Z kolei Five Nights at Freddy's 2 to wyśmienity horror, w którym wcielamy się w stróża nocnego opiekującego się pizzerią. Po zapadnięciu zmroku pełniące rolę maskotek roboty ożywają i rozpoczynają polowanie na nas. My musimy tak manipulować otoczeniem, aby nie dopuścić ich do siebie. Cała zabawa polega na tym, że nie możemy opuścić biura i akcję w pozostałych pomieszczeniach obserwujemy za pomocą systemu przestarzałych kamer, które nie zawsze pokazują to, co trzeba. Ten prosty system wspaniale tworzy atmosferę niepewności i sprawia, że gra potrafi być autentycznie przerażająca.

  1. Five Nights at Freddy's 2 App Store (12 PLN)
  2. Gra dostępna również na Androida

The Longest Journey

W listopadzie na iOS zawitała także odświeżona wersja The Longest Journey. Gra jest powszechnie uważana za jedną najlepszych przygodówek wszechczasów. Jest to głównie zasługa wspaniałego scenariusza, opowiadającego o młodej dziewczynie potrafiącej podróżować między futurystycznym światem Stark a magiczną krainą Arcadia. Kampania jest bardzo długa i wypełniona po brzegi ciekawymi postaciami, zapierającymi dech w piersiach lokacjami oraz pomysłowymi zagadkami. Dobrze, że teraz także gracze mobilni mogą się przekonać, dlaczego tytuł ten zyskał status legendarnego.

  1. The Longest Journey App Store (25 PLN)

Sunburn!

Ostatnią produkcją, którą chcemy Wam polecić jest gra logiczna Sunburn!. Oparta ona została na dosyć ponurym, ale zrealizowanym z dużym poczuciem humoru, pomyśle – fabuła opowiada bowiem o grupce astronautów, którym udało się uciec ze statku zanim ten wybuchł. Problem w tym, że teraz dryfują w pustce kosmicznej, bez szans na ratunek. Zamiast czekać na niechybną śmierć postanawiają odejść w nietypowym stylu: spopieleni przez słońce. Musimy im w tym pomóc, co wymaga wykorzystywania plecaków odrzutowych i pól grawitacyjnych obiektów niebieskich do podróżowania po mapach, uzupełniania zapasów i zbierania w jedną grupę kompanów, a wszystko to po to, aby mogli razem pożegnać się z życiem.

  1. Sunburn! App Store (11 PLN)