Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogiczneANDiOS
Okładka Framed (AND)
OkładkaFramed (AND)

Framed

Niezależna gra logiczna utrzymana w miłej dla oka komiksowej oprawie. Zadaniem gracza jest odpowiednie przestawianie poszczególnych elementów interaktywnego komiksu, w sposób, który pozwoli bezpiecznie uciec ściganemu bohaterowi.

Logiczne | noir | komiksy | 2D | indie | eksperymentalne/artystyczne

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Framed Premiera

13lis2014

iOS

27sie2015

AND

Wydana na Androida gra logiczna Framed jest produkcją Loveshack Entertainment – niewielkiego studia z Melbourne, która powstało m.in. dzięki wsparciu instytucji australijskiego państwa.

We Framed przyjdzie graczom kierować poczynaniami człowieka uciekającego przed policją. Klimat i oprawa graficzna przywołują na myśl kryminały noir, a australijscy deweloperzy przyznają się do inspiracji twórczością reżysera klasycznych filmowych thrillerów – Alfreda Hitchcocka.

Rozgrywka polega na odpowiednim układaniu interaktywnych elementów komiksu. Po pierwszym obejrzeniu sekwencji wydarzeń, można przestawiać puzzle z poszczególnymi elementami akcji, zmieniając w ten sposób kolejność wydarzeń. Należy zrobić to w taki sposób, aby bohater uciekł bez szwanku przed ścigającymi go stróżami prawa. Ta forma zabawy przypomina tworzenie komiksu z gotowych szablonów i łączy w sobie zarówno pewne elementy zręcznościowe, jak i logiczne.

Oprawa graficzna Framed na Androida jest estetyczna i czytelna, a zabawa wywołuje skojarzenie z przeglądaniem (i współtworzeniem) miłego dla oka komiksu.

Produkcja powstała dzięki wsparciu finansowemu, jakiego udzieliła studiu rządowa instytucja australijskiego państwa – Screen Australia. W ramach szerszego programu przekazano 2,6 miliona dolarów w ręce różnych studiów deweloperskich, współfinansując w ten sposób m.in. Framed.

Framed – komiksowa łamigłówka w stylu noir

PLUSY:
  1. Niecodzienny pomysł z układaniem fragmentów opowieści;
  2. Urokliwa oprawa graficzna ze ślicznymi animacjami;
  3. Znakomity klimat noir wylewający się z ekranu urządzenia.
MINUSY:
  1. Krótki czas rozgrywki, częściowo wynagradzany niską ceną.

Kiedy pod koniec 2014 roku na iOS zadebiutowało Framed, mało kto podejrzewał, że w gatunku gier logicznych na urządzeniach mobilnych da się jeszcze wymyślić coś ciekawego. Deweloperzy ze studia Loveshack Entertainment pokazali jednak, że w tym temacie jest jeszcze sporo do powiedzenia i można stworzyć ciekawy, wciągający i klimatyczny tytuł.

W produkcji poznajemy losy tajemniczej postaci uciekającej z walizką przed ściągającymi go stróżami prawa. Gracze uczestniczą niejako w interaktywnej opowieści, w której poziomy to tak naprawdę kolejne karty rozsypanego komiksu. Naszym zadaniem jest układanie poszczególnych pól z obrazkami w ten sposób, by podopieczny przedostał się dalej, omijając, albo atakując policjantów z zaskoczenia.

Prosty system z czasem staje się coraz bardziej zagmatwany i początkowe przestawianie jednego czy dwóch fragmentów przemienia się w lawirowanie praktycznie całą planszą. Rozwiązywanie poszczególnych zagadek nie jest jednak przesadnie skomplikowane, a w razie porażki (swoją drogą, warto dawać ciała, by oglądać wszystkie scenki) od razu powtarzamy sekwencję, więc podczas zabawy w żadnym momencie nie ma się uczucia frustracji.

Gameplay jest naprawdę przyjemny i wyjątkowy, ale jednak nie on jest największym atutem Framed, gdyż prawdziwa siła tej produkcji tkwi w opowiadanej historii oraz klimacie wyjętym żywcem z filmów noir, który nie pozwala oderwać się od ekranu. Niestety zabawa nie trwa zbyt długo i grę można ukończyć w około dwie godziny, co jest właściwie jej jedyną poważną wadą.

Pomimo tej jednej niedoróbki Framed jest jedną z tych aplikacji, na którą koniecznie trzeba wydać pieniądze, bowiem deweloperom ze studia Loveshack Entertainment udało się stworzyć niesamowicie klimatyczne i odprężające doznanie. Gra jest tym bardziej warta uwagi, że kosztuje zaledwie kilka złotych.

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 1 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Framed: 16+

iOS
AND