Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 31 sierpnia 2015, 15:19

autor: Góral

Framed - interaktywny komiks noir w mobilnej perełce

W kolejnej mobilnej perełce tygodnia przedstawiamy Framed - grę logiczną zrealizowaną w konwencji interaktywnego komiksu, w którym śledzimy losy tajemniczego złodzieja.

Nastał nowy tydzień, więc czas na kolejną mobilną perełkę. Tym razem wybraliśmy niecodzienną grę logiczną Framed od australijskiego studia Loveshack Entertainment. Produkcja pod koniec 2014 roku ukazała się na iOS, gdzie okazała się jedną z najciekawszych aplikacji. Natomiast w zeszłym tygodniu, po kilku miesiącach oczekiwania, wreszcie trafiła do posiadaczy urządzeń z zainstalowanym Androidem.

Gra jest przedstawicielem popularnego na urządzeniach mobilnych gatunku łamigłówek. Jest to swego rodzaju układanka, ale nie martwcie się, nie mamy do czynienia z kolejną grą typu match-3. Tym razem deweloperzy postanowili udostępnić graczom coś w rodzaju interaktywnego komiksu, w którym ktoś pomieszał poszczególne pola. Nietrudno się domyślić, że gameplay opiera się na przywracaniu właściwego ładu na kolejnych kartach opowieści.

W trakcie zabawy obserwujemy tajemniczego złodzieja (ewentualnie złodziejkę), który ucieka przed policją. Stróże prawa czają się niemal na każdym rogu, więc złoczyńca łatwo może zostać złapany, albo zastrzelony, no chyba, że ruszymy nasz palec i przestawimy to i owo. Gameplay jest banalny w swej prostocie, gdyż wystarczy przesuwać, a czasami także kręcić, kolejnymi polami znajdującymi się na planszy. W ten sposób ustawiamy trasę, po której przebiegnie złodziej. Jeżeli zrobimy wszystko jak należy, to ominie on policjantów, ewentualnie zaatakuje ich z zaskoczenia i dotrze do końca planszy. Natomiast jeżeli damy ciała, to będziemy musieli powtarzać poziom, czy też raczej stronę komiksu, od nowa. Nie jest to zbyt irytujące, gdyż nie trzeba czekać na ładowanie się etapów, a poza tym możemy obejrzeć nowe animacje łapanego złodzieja.

Oprawa graficzna i wspomniana animacja są zresztą wielkimi atutami Framed. Całość została zrealizowana w stylistyce noir i okraszona stosownym, klimatycznym udźwiękowieniem. W połączeniu z odtwarzaniem kolejnych scenek ma się więc wrażenie oglądania niezłego filmu kryminalnego, którego zakończenie po prostu chce się poznać.

Produkcja jest niestety dość krótka, gdyż przy sprawnym zaliczeniu poziomów oferuje około dwie godziny zabawy, ale cena ustalona na nieco ponad 3 zł, no i bardzo wciągająca rozgrywka, wynagradza to w pełni. Krótko pisząc, must have.