Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 29 listopada 2011, 21:14

autor: Adrian Werner

Testujemy Aliens vs Predator na notebooku ASUS G74SX

Przetestowaliśmy grę Aliens vs Predator na mocniejszym z naszych notebooków, czyli na ASUS'ie G74SX.

Na kolejną odsłonę cyklu Aliens vs Predator czekaliśmy prawie dekadę. Gdy wreszcie trafiła na rynek wywołała dosyć mieszane uczucia, ale i tak jest dla fanów serii łakomym kąskiem. Sprawdziliśmy jak poradził sobie z nią mocniejszy z naszych notebooków.

Aliens vs Predator to seria wielce zasłużona dla gatunku FPS. Nas pecetowców ominęła niestety pierwsza jej odsłona, która ukazała się jedynie na konsoli Atari Jaguar, ale późniejsze kontynuacje nie popełniły już tego samego błędu. Ostatnią częścią było wypuszczone w 2001 roku Aliens vs Predator 2, które do dzisiaj pozostaje jedną z najbardziej miodnych sieciowych strzelanek w historii. W końcu jednak nadszedł czas na kolejną grę z cyklu.

Gra tradycyjnie oferuje trzy kampanie – po jednej dla każdej rasy biorącej udział w konflikcie. Nie jest to najmocniejszy element tej produkcji. Fabuła kuleje, a misje odtwarzają mocno ograne motywy. Mimo to całość potrafi dobrze bawić, zwłaszcza fanów tego uniwersum, dla których umieszczono tu masę smaczków. W rzeczywistości jednak tryb dla pojedynczego gracza służy do treningu przed rozgrywkami wieloosobowymi.

Multiplayer prezentuje znacznie wyższy poziom. Trzy rasy zostały całkiem nieźle zbalansowane, mapy są dopracowane (choć nie ma ich niestety wiele), a dodatkową atrakcją są ciekawe tryby rozgrywki. Przede wszystkim jednak sieciowe potyczki sprawiają niesamowitą frajdę. Po prostu drugiej takiej gry nie ma na rynku, więc łatwo jej wybaczyć nawet spore niedociągnięcia. Ponadto, w przeciwieństwie do wersji konsolowych błędy edycji pecetowej zostały w większości usunięte przez kolejne aktualizacje, więc obecnie gra prezentuje wyższy poziom niż w dniu premiery.

MINIMALNE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
    Procesor: Intel Pentium 4 3.2 GHz
    Pamięć RAM: 1 GB (XP)/ 2 GB (Vista/7)
    Karta grafiki:  GeForce 6600 128 MB pamięci
    System operacyjny: 
Windows XP / Vista / 7

ZALECANE WYMAGANIA SPRZĘTOWE 
    Procesor: Intel Core 2 Duo E6400
    Pamięć RAM:  3 GBz
    Karta grafiki: GeForce 8800, 512 MB pamięci
    System operacyjny: Windows 7 

Wymagania oficjalne nie są wysokie, ale w rzeczywistości gra jest znacznie bardziej żarłoczna.

.

Ustawienia wysokie, Direct X 11, rozdzielczość 1366 x 768

Zacząłem od ustawień wysokich przy włączonym Direct X 11 z teselacją. Rezultaty były całkiem dobre. Silnik nie jest zbyt dobrze zoptymalizowany, ale pomimo to nigdy nie schodził poniżej 40 klatek na sekundę. Skoki od tego poziomu do ponad kilkuset FPS-ów denerwowały, ale można temu zaradzić włączając synchronizację pionową.

.

Ustawienia wysokie, Direct X 11, rozdzielczość 1920 x 1080

Następnie zwiększyłem rozdzielczość do 1920 x 1080. Spadek wydajności był wyraźny. Najczęściej gra wyświetlała sporo ponad 30 klatek na sekundę, ale co pewien czas zdarzały się spadki poniżej tego poziomu. Na szczęście trwały one krótko i nie były tak drastyczne, aby przeszkadzać w zabawie.

.

Podsumowanie

Aliens vs Predator to słabo zoptymalizowana gra. Silnik jest mocno przestarzały, a tutaj został zmuszony do wyświetlania grafiki znacznie powyżej własnych możliwości. Nawet na sprzęcie tak potężnym jak ASUS G74SX można zapomnieć o ustawieniach maksymalnych. Wysokie opcje działają już jednak bardzo dobrze, a prawdę mówiąc niewiele się różnią od maksymalnych. W sumie notebook wyszedł z tego starcia zwycięski.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Aliens vs Predator

Aliens vs Predator