Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 25 sierpnia 2011, 10:07

Steve Jobs ustąpił z fotela prezesa Apple

Stało się to, czego od pewnego czasu spodziewali się wszyscy. Steve Jobs ustąpił z funkcji prezesa firmy Apple.

Firma Apple ogłosiła, że Steve Jobs ustąpił z funkcji prezesa. Na tym stanowisku zastąpi go teraz człowiek, który przez ostatnie lata był jego prawą ręką, czyli Tim Cook. Choć Jobs pozostanie przewodniczącym zarządu, to nie da się ukryć, że dla całego Apple jest to koniec pewnej epoki.

Steve Jobs ustąpił z fotela prezesa Apple - ilustracja #1

Steve Jobs podczas ujawniania iPada 2.

Większość osób podejrzewa, że za decyzją Jobsa stoją względy zdrowotne. W 2004 roku zdiagnozowano u niego nowotwór trzustki, a dwa lata temu otrzymał przeszczep wątroby. W styczniu ogłosił, że udaje się na sześciomiesięczny urlop zdrowotny. Odtąd zarządzaniem codzienną aktywnością Apple zajmował się Tim Cook, choć Jobs wciąż był zaangażowany w podejmowanie decyzji strategicznych, mających wpływ na przyszłość całej firmy.

Steve Jobs oraz Steve Wozniak wspólnie założyli Apple w 1976 roku. Dziewięć lat później Jobs odszedł z firmy po konflikcie z jej zarządem. Powrócił do niej jako konsultant w 1996 roku, a w 2000 roku ponownie został jej prezesem. Od tego momentu zaczęła się złota era Apple. Wielkie sukcesy produktów takich jak iPod, iPhone oraz iPad uczyniły z korporacji największe przedsiębiorstwo w branży elektronicznej. Na początku tego miesiąca przez pewien czas kurs jego akcji był tak wysoki, że przebił wartością największą firmę na świecie, czyli Exxon Mobil.

Reakcja rynku na decyzję Jobsa była przewidywalna. Kurs akcji firmy spadł o 5%, podczas gdy akcje konkurentów takich jak Sony oraz Samsung zanotowały niewielki wzrost.