Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 14 maja 2013, 11:15

autor: Sarge

Square Enix traci w roku fiskalnym 2013. Koniec tytułów AAA na rzecz gier mobilnych?

W związku ze sporymi stratami odnotowanymi przez firmę Square Enix w roku fiskalnym 2013, wydawca może dość mocno zmienić swoją politykę wydawniczą. W sieci pojawiły się przypuszczenia, że koncern kojarzony dotąd głównie z wysokobudżetowymi produkcjami skupi się w większym stopniu na rynku gier mobilnych.

Firma Square Enix odnotowała stratę netto w wysokości 13,7 miliardów jenów (ok. 134 milionów dolarów) w ubiegłym roku fiskalnym (1 kwietnia 2012 roku – 31 marca 2013 roku). Chcąc poprawić swoją sytuację finansową, japoński wydawca może w najbliższym czasie zupełnie zmienić swoją politykę wydawniczą. Niewykluczone, że skoncentruje się bardziej na rynku smartfonów i tabletów.

W komentarzu do powyższego wyniku firma Square Enix zdradziła, że „skupi się na znacznej poprawie zarobków poprzez reformę struktury biznesowej w celu ustalenia nowej bazy przychodów”. Jednocześnie zwróciła uwagę na fakt, że rynek jest obecnie w trakcie dużych zmian - na znaczeniu coraz bardziej zyskują smartfony i tablety. Łącząc ze sobą te dwie wypowiedzi można odnieść wrażenie, że Square Enix w najbliższej przyszłości położy większy nacisk na wydawanie gier na urządzenia mobilne. Pamiętajmy jednak, że firma nie powiedziała tego dosłownie.

Czy firma Square Enix porzuci m.in. serię Tomb Raider na rzecz gier mobilnych? - Square Enix traci w roku fiskalnym 2013. Koniec tytułów AAA na rzecz gier mobilnych? - wiadomość - 2013-05-14
Czy firma Square Enix porzuci m.in. serię Tomb Raider na rzecz gier mobilnych?

Powyższe informacje zdają się pokrywać z niedawnymi plotkami na temat nowej odsłony serii Thief. Mówiły one o tym, że w wyniku rosnących kosztów produkcji, nad dziełem studia Eidos Montreal po raz kolejny miały zbierać się czarne chmury. Ekipa deweloperska podobno rozrosła się tak bardzo, że przekroczyło to wszelkie przewidywania i możliwości finansowe firmy Square Enix. Japońskiemu wydawcy nie są na rękę kolejne straty, więc pojawiła się obawa, że prace nad Thief mogą zostać przerwane lub zmieniona zostanie koncepcja tego tytułu.

Jeśli dzisiejsze doniesienia sprawdziłyby się, może to oznaczać koniec wysokobudżetowych produkcji wydawanych przez Square Enix, a przynajmniej znaczne ograniczenie ich liczby w portfolio wydawcy. Takie gry jak Tomb Raider, Hitman: Rozgrzeszenie, czy Sleeping Dogs mogą niedługo okazać się jednymi z ostatnich tytułów klasy AAA od Square Enix, choć w tej chwili jeszcze za wcześnie na tak drastyczne dywagacje. Mimo na ogół dobrych opinii na temat tych gier, ich sprzedaż była poniżej oczekiwań wydawcy. Doprowadziły do tego zapewne zbyt wygórowane przewidywania i zawyżone koszty produkcji, które nie zwróciły się na zadowalającym poziomie. Wydawanie tanich gier na urządzenia mobilne byłoby pod tym względem znacznie mniej ryzykowne.