Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 grudnia 2020, 11:10

autor: Sodar

Sony zwraca pieniądze za grę Cyberpunk 2077 [Aktualizacja]

Sklep PlayStation nie posiada tak przyjaznej polityki zwrotów jak np. Steam, lecz w przypadku Cyberpunk 2077 przynajmniej niektórym graczom Sony zwraca już pieniądze, nawet po pobraniu gry i zagraniu w nią.

Aktualizacja #1

Michał Nowakowski, Wiceprezes ds. rozwoju, członek zarządu CD Projekt RED, podczas telekonferencji potwierdził, że zarówno Sony jak i Microsoft nie prowadzi specjalnej polityki zwrotów dla gry Cyberpunk 2077. Mają tutaj zastosowanie standardowe zasady PlayStation Store, jak i sklepu Microsoft. W większości przypadków są to reguły czasowe – liczba godzin użytkowania produktu w przypadku pobrania i czas od zakupu (na ogół maksymalnie 14 dni).

Nie oznacza to jednak, że wcześniejsze doniesienia graczy (patrz treść wiadomości poniżej) są zmyślone. Przypadki rozpatrzenia reklamacji na indywidualnych zasadach są możliwe i być może miały miejsce. Zawsze warto skontaktować się z obsługą sklepu. Nie zmienia to jednak faktu, że nie ma miejsca żadna „akcja specjalna” refundacji Cyberpunka 2077.

Jeśli zasady zwrotu nie zostały spełnione (np. przekroczony czas), zarówno Sony jak Microsoft może odmówić anulowania zamówienia. Jak widać zresztą po wielu wpisach graczy, tak też się dzieje:

[Image] Just another angry nerd sharing their experience with Sony Support. How’d it go for you guys? from r/PS4

Oryginalna treść wiadomości

W SKRÓCIE:
  • kłopoty z wydajnością konsolowej wersji gry Cyberpunk 2077 skłaniają graczy do prób anulowania zakupu, wielu z nich Sony zwróciło już pieniądze.

Sklep PlayStation nie posiada tak przyjaznej polityki zwrotów, jaka jest np. na platformie Steam. Jednak w uzasadnionych przypadkach Sony zwraca pieniądze. Okazuje się, że Cyberpunk 2077 może stanowić taki wyjątek. Gracze na portalu Reddit donoszą, że niektórzy z nich dostali już wnioskowane zwroty wpłat, a gra zniknęła z ich biblioteki, mimo tego że została ona wcześniej pobrana i uruchomiona. Głównym powodem anulowania zakupów są kłopoty z wydajnością tytułu na konsolach PS4 i Xbox One.

Cyberpunk 2077 niestety nie miał łatwego startu. Zaraz po premierze w internecie pojawiło się bardzo dużo doniesień graczy o problemach z grą. Według opinii niektórych jest ona po prostu niedokończona, a liczne błędy wynikają ze zbyt wczesnej premiery. Nietrudno jednak zauważyć, że choć wersja PC także boryka się z wieloma glitchami, to prawdziwe kłopoty mają gracze konsolowi.

Na odpowiednio mocnym komputerze Cyberpunk 2077 chodzi sprawnie i problem ze zbyt późnym doczytywaniem szczegółów świata nie jest tak widoczny (co nie wyklucza wystąpienia innych błędów). Niestety konsole PS4 i Xbox One zauważalnie nie dają sobie rady z tytułem. Liczba klatek spada nawet do 15 na sekundę, a rozdzielczość skaluje się do 720p. Gracze zauważyli też, że świat jest nieco zubożony w stosunku do wersji PC – na ulicach jest mniej jednocześnie widocznych NPC i pojazdów, a wnętrza budynków wyglądają gorzej. Wielu z nich postanowiło nie czekać na poprawki, zrezygnować z zakupionej gry i wnioskować o refundację kosztów.

Sony zwraca pieniądze za grę Cyberpunk 2077 [Aktualizacja] - ilustracja #1
Jeden z najbardziej kuriozalnych błędów w Cyberpunku 2077 - prześwitujące drzewa. Źródło: GameRant

Jak wynika z wpisów internetowych, sprzedawcy wydają się nie utrudniać tego procesu i rozpatrują pozytywnie część wniosków (nie wszyscy mają tyle szczęścia). Jeden z użytkowników portalu Reddit opisuje nawet, że rzekomo podczas rozmowy konsultantka poinformowała go o możliwości wystosowania przez Sony skargi do CD Projekt RED:

Pani, z którą rozmawiałem - Carly, powiedziała również, że Sony składa skargę biznesową do CDPR w sprawie problemów [z grą – dop. autor], a ja nie byłem pierwszą osobą, która dzwoniła dzisiaj w sprawie zwrotu pieniędzy.

Jeśli jest to prawda, to takie działanie nie byłoby niczym dziwnym. W przypadku sporej skali żądań zwrotów pieniędzy dotyczących jednego tytułu, Sony ma prawo oczekiwać wyjaśnień od dewelopera, którego gra jest powodem takiego zjawiska. Studio CD Projekt RED oczywiście nie jest głuche na problemy związane z Cyberpunkiem 2077, szybko wydaje kolejne poprawki, które rozwiązują coraz większą część zgłoszonych błędów. Wielu graczy być może właśnie stoi przed dylematem: oddać grę teraz, póki jeszcze jest czas, czy dać jej szansę i poczekać na patche. Zainteresowanych tematem zapraszam do materiału filmowego, który dokładniej wyjaśnia, co jest nie tak z wersją na PS4.