Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 listopada 2020, 16:32

autor: Entelarmer

Sony porzuca PSVR? Gry z PS5 nie zadziałają na goglach

Gry na PlayStation 5 nie będą wspierać PSVR. Serwis UploadVR uzyskał potwierdzenie, że nabywcy gier Hitman 3 oraz No Man's Sky będą musieli zakupić ich wydania na PS4, jeśli chcą korzystać w nich z funkcji rzeczywistości wirtualnej na piątym PlayStation.

Od jakiegoś czasu wiemy, że posiadacze PlayStation VR będą musieli zdobyć specjalne akcesorium, jeśli chcą kontynuować zabawę z grami VR wydanymi na PS4 na PlayStation 5. Jednak okazuje się, że nie jest to jedyny warunek. Serwis UploadVR dowiedział się, że do zabawy w wirtualnej rzeczywistości w Hitmanie 3 niezbędne będzie posiadanie egzemplarza gry w wersji na PlayStation 4. To samo dotyczy No Man’s Sky, które – jak ogłoszono w zeszłym tygodniu – ma działać z PSVR w ramach wstecznej kompatybilności. Innymi słowy, PlayStation VR nie będzie wspierane przez gry wydane na PS5, nawet jeśli gogle działają z wersjami tych samych tytułów na czwartym PlayStation.

Takie ograniczenie może dziwić, niemniej zdaje się ono potwierdzać dotychczasowe spekulacje. Już w sierpniu wspomniano (vide oficjalny blog marki PlayStation) o konieczności zakupienia adaptera do PlayStation Camera w wersji dla PS4 w celu zabawy z PSVR na nowej konsoli. Sugerowało to, że nowa kamera nie obsługuje gogli rzeczywistości wirtualnej. Potwierdzono to w połowie października w kolejnym wpisie.

Jeszcze wcześniej (a także nieco później) otrzymaliśmy niemalże potwierdzenie, że Sony myśli nad nowym zestawem VR, aczkolwiek nie będzie on dostępny na premierę piątego PlayStation. To pod ten potencjalny i o wiele nowocześniejszy sprzęt mogą być tworzone produkcje VR na PS5. Podkreślamy jednak słowo „potencjalny” – nie brakuje bowiem przesłanek świadczących o malejącym zainteresowaniu Sony rzeczywistością wirtualną. Tak czy owak na razie wygląda na to, że PSVR podzieli los DualShocka 4 – skorzystamy z niego tylko w grach wydanych na PS4.

Pomijając mniej lub bardziej zasadne spekulacje, co to oznacza dla osób pragnących korzystać z dobrodziejstw VR na PS5? Konieczność zakupu gry w wersji na PlayStation 4 nie jest wielkim utrudnieniem, zważywszy na wsparcie wstecznej kompatybilności oraz zapowiadane darmowe aktualizacje tak dla Hitmana 3 (tylko w wersji cyfrowej), jak i No Man’s Sky. Czy będzie jednak możliwość „zdegradowania” swojej wersji gry na PS5, by była kompatybilna z PlayStation VR? Najpewniej nie, ale czekamy na oficjalne informacje.