Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 sierpnia 2015, 10:55

autor: Adrian Werner

Seria Sid Meier's Civilization sprzedała się w 31 mln egzemplarzy

Firma Take-Two Interactive pochwaliła się, że seria turowych strategii Sid Meier’s Civilization rozeszła się już w 31 mln egzemplarzy.

Pomimo 24 lat na karku seria przeżywa obecnie okres swojej największej popularności. - Seria Sid Meier's Civilization rozeszła się w 31 mln egzemplarzy - wiadomość - 2015-08-11
Pomimo 24 lat na karku seria przeżywa obecnie okres swojej największej popularności.

Podczas konferencji poświęconej prezentacji raportu finansowego firmy Take-Two, wydawca pochwalił się wynikami serii Sid Meier’s Civilization. Okazuje się, że do tej pory na półki sklepowe trafiło 31 mln egzemplarzy gier z tego cyklu. Oczywiście, pierwsza odsłona zadebiutowała w 1991 roku, ale w rzeczywistości to obecnie marka przeżywa okres swojej największej popularności. Trochę ponad rok temu, wynik całej serii wynosił bowiem „jedynie” 21 milionów, a wzrost o 10 mln w ciągu raptem szesnastu miesięcy jest prawdziwie imponującym wyczynem.

Przypomnijmy, że do tej pory seria doczekała się pięciu głównych odsłon. Rozpoczęło ją wydane dwadzieścia cztery lata temu Sid Meier’s Civilization. W 1996 r. ukazała się kontynuacja zatytułowana po prostu Sid Meier’s Civilization II, a pięć lat później na rynek trafiła część trzecia. „Czwórka” zadebiutowała w 2005 roku, a Sid Meier’s Civilization V ukazało się w 2010 r.

Początki były skromne. - Seria Sid Meier's Civilization rozeszła się w 31 mln egzemplarzy - wiadomość - 2015-08-11
Początki były skromne.

Seria doczekała się także licznych odsłon pobocznych, takich jak Civilization IV: Colonization czy przeznaczone na konsole Civilization Revolution. Najnowszą produkcją tego typu jest zeszłoroczne Civilization: Beyond Earth, które odwołuje się do rozwiązań z kultowego Sid Meier’s Alpha Centauri. Autorom nie do końca udało się opracowanie godnego duchowego spadkobiercy tego klasyka. Nie zamierzają się jednak poddawać i jesienią tego roku wydany zostanie pierwszy duży dodatek zatytułowany Rising Tide. Rozszerzenie ma wprowadzić wiele nowych elementów oraz mocno zmodyfikować liczne aspekty oryginalnej gry, w tym przede wszystkim system dyplomacji.

Liczymy na to, że ratowanie Civilization: Beyond Earth zakończy się sukcesem. W tej kwestii studio Firaxis ma już sporo doświadczenia. W końcu Sid Meier’s Civilization V też nie zostało przyjęte z wielkim entuzjazmem przez fanów, którzy zarzucali grze zbytnie uproszczenia wielu aspektów rozgrywki. Jednak potem ta sytuacja uległa zmianie za sprawą dwóch potężnych dodatków, w postaci Gods & Kings oraz Brave New World. Znacząco wzbogaciły one grę i przywróciły liczne elementy z poprzednich części. Wyszło to twórcom na tyle dobrze, że dzisiaj wielu miłośników cyklu uznaje Sid Meier’s Civilization V za jego najlepszą odsłonę.

  1. Sid Meier’s Civilization – oficjalna strona serii