Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 sierpnia 2015, 20:50

autor: Ender

Seria Grand Theft Auto – ponad 220 milionów egzemplarzy gier z cyklu trafiło do sklepów

Spółka Take-Two Interactive pochwaliła się, że w przeciągu życia marki Grand Theft Auto do graczy trafiło ponad 220 milionów egzemplarzy gier z tej serii. Około jedna czwarta z nich przypadła na piątą odsłonę cyklu.

Seria doczekała się w sumie ponad 10 samodzielnych odsłon - Seria Grand Theft Auto – ponad 220 milionów egzemplarzy gier z serii trafiło do sklepów - wiadomość - 2015-08-21
Seria doczekała się w sumie ponad 10 samodzielnych odsłon

Rano informowaliśmy już o ogólnych o wynikach sprzedaży gry Red Dead Redemption. Informacje te zawarte były w przeznaczonym dla inwestorów folderze przygotowanym przez spółkę Take-Two Interactive. Znajdujemy w nim jednak znacznie więcej ciekawych danych, w tym tych, które dotyczą najbardziej dochodowej marki znajdującej się w portfolio wydawcy, a więc Grand Theft Auto. Firma chwali się, że od początku istnienia serii do sklepów trafiło ponad 220 milionów egzemplarzy wchodzących w jej skład produkcji. Liczba ta obejmuje wszystkie główne odsłony cyklu oraz liczne spin-offy, przygotowane z myślą o konsolach przenośnych.

Warto zaznaczyć, że podane statystyki tradycyjnie dotyczą jedynie fizycznych egzemplarzy tytułów, które zostały sprzedane sieciom handlowym, a nie trafiły bezpośrednio do graczy. Spośród wspomnianych 220 milionów gier z serii, aż 54 miliony z nich przypadają na ostatnią część cyklu, a więc Grand Theft Auto V, które przynosiło producentom ponad 1 miliard dolarów przychodu. Informacja ta zgadza się z wcześniejszymi szacunkami Take-Two, o których informowaliśmy na początku tego miesiąca. Spółka z dumą informuje również, że w swoim katalogu posiada aż 11 różnych serii/marek, z których większość może pochwalić się sprzedażą na poziomie ponad 5 milionów egzemplarzy. Są to m.in. takie jak Borderlands, Sid Meier's Civilization, NBA2K czy WWE2K.

Grand Theft Auto jest jedną z najważniejszych serii w historii branży wirtualnej rozrywki. Jej pierwsza odsłona – stworzona przez DMA Design, które przekształciło się później w studio Rockstar – ukazała się w 1997 roku. Gra, podobnie jak późniejsze części cyklu, pozwalała wcielić się nam w gangstera dokonującego tytułowych kradzieży samochodów i działającego w światku przestępczym. Znaczenie GTA dla kierunku rozwoju gier jest nie do przecenienia. Kolejne odsłony marki wyznaczały nowe standardy, związane zwłaszcza z konstrukcją rozgrywki oraz świata, które powielane były przez niezliczonych naśladowców.

  1. Oficjalna strona Take-Two Interactive
  2. Oficjalna strona gry Grand Theft Auto V