Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 stycznia 2016, 16:50

autor: Entelarmer

Seria Call of Duty z 250 milionami sprzedanych egzemplarzy

Rob Kotisch z firmy Activision ujawnił, że wszystkie odsłony serii Call of Duty rozeszły się w nakładzie 250 milionów egzemplarzy. Tym samym popularny cykl FPS-ów stał się trzecią najlepiej sprzedającą się marką gier w historii.

Call of Duty rok w rok zajmuje czołowe miejsca w rankingach sprzedaży. - Seria Call of Duty z 250 milionami sprzedanych egzemplarzy - wiadomość - 2016-01-15
Call of Duty rok w rok zajmuje czołowe miejsca w rankingach sprzedaży.

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że pod względem sprzedaży niewiele marek może konkurować z serią Call of Duty. Dość wspomnieć, że od siedmiu lat kolejne części cyklu niezmiennie zajmują pierwsze miejsce we wszelkich zestawieniach poświęconych rynkowi gier. W kontekście najnowszego raportu grupy analitycznej NPD za miniony rok i podwójnego zwycięstwa Call of Duty: Black Ops III (najlepsza sprzedaż całoroczna oraz w grudniu 2015 roku) niezbyt zaskakująca jest informacja podana przez firmę Activision. Rob Kostich, starszy wiceprezes oraz główny menadżer wydawcy, zdradził w oświadczeniu nawiązującym do wspomnianego raportu, że do dziś rozeszło się ponad 250 milionów kopii gier sygnowanych logiem Call of Duty:

Call of Duty: Black Ops III było najlepiej sprzedającym się tytułem na świecie w 2015 roku, ze sporą przewagą w egzemplarzach oraz dolarach. To także – jak donosi NPD – siódmy rok z rzędu z Call of Duty na pierwszym miejscu pod względem sprzedaży w Ameryce Północnej. Prawdę mówiąc, Call of Duty przekroczyło 250 milionów sprzedanych egzemplarzy na całym świecie. To osiągnięcie zawdzięczamy niesamowitemu doświadczeniu, wykreowanemu przez nasze zespoły deweloperskie, i nie było to możliwe bez pasji społeczności skupionej wokół Call of Duty. Gratulujemy Treyarchowi zrobienia z Black Ops III gry tak niewiarygodnie angażującej oraz dającej nieprawdopodobnie dużo radości i z niecierpliwością czekamy na to, co przyniesie 2016 rok”.

O popularności serii w ubiegłym roku niech świadczy fakt, że jeszcze pod koniec kwietnia informowano o łącznej sprzedaży rzędu 175 milionów egzemplarzy. Wynikałoby z tego, że w ciągu mniej niż 10 miesięcy rozeszło się kolejne 75 milionów kopii wszystkich Call of Duty. Warto wspomnieć, że seria wskoczyła na trzecie miejsce na liście najlepiej sprzedających się serii gier wszechczasów, a do zajmującego drugie miejsce cyklu Pokemon brakuje CoD-owi nieco ponad 20 milionów kopii. Pierwsze miejsce zajmuje, rzecz jasna, seria Mario ze sporo ponad 520 milionami kupionych egzemplarzy (wliczając w to sprzedaż podcyklów Super Mario, Mario Kart etc.).

Seria Call of Duty rozpoczęła się w 2003 roku wraz z wydaniem oryginalnego Call of Duty, stworzonego przez studio InfinityWard i mającego stanowić konkurencję dla rządzącego wówczas na rynku Medal of Honor. Gra spotkała się bardzo ciepłym przyjęciem ze strony krytyków oraz graczy i przerodziła się w jedną z najważniejszych marek na rynku gier. Od wydanego 2007 roku Call of Duty Modern Warfare seria praktycznie porzuciła drugowojenne klimaty na rzecz czasów współczesnych oraz bliższej lub dalszej przyszłości.