futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 30 października 2019, 12:31

PS4 drugą najlepiej sprzedającą się konsolą w historii. Sony oczekiwało więcej

Sony ujawniło raport finansowy, zgodnie z którym PS4 stało się drugą najlepiej sprzedającą się domową konsolą w historii. Pierwsze miejsce nadal zajmuje PS2. Japońska firma oczekiwała jednak lepszych wyników.

Pod względem sprzedaży PS4 goni PS2. - PS4 drugą najlepiej sprzedającą się konsolą w historii. Sony oczekiwało więcej - wiadomość - 2019-10-30
Pod względem sprzedaży PS4 goni PS2.

Firma Sony udostępniła raport dotyczący drugiego kwartału 2019 roku finansowego (od 1 lipca do 30 września). Wynika z niego, że PlayStation 4 nadal cieszy się ogromną popularnością - sprzęt stał się właśnie drugą najlepiej sprzedającą się domową konsolą w historii. Ze 102,8 miliona egzemplarzy wysłanymi do sklepów ustępuje jedynie PS2 (155 mln), natomiast trzecią lokatę zajmuje pierwsze PlayStation (102,49 mln).

Rezultat ten wydaje się bardzo dobry, jednak wcale nie musi zadowalać japońskiego giganta. Według raportu w drugim kwartale 2019 roku finansowego do sprzedaży trafiło 2,8 mln egzemplarzy, co jest wynikiem gorszym o 1,1 mln niż w analogicznym okresie 2018 roku. Wpływ na to mogło mieć opóźnienie debiutu The Last of Us: Part II oraz podanie oficjalnej daty premiery PlayStation 5. Zapewne wiele osób zainteresowanych kupnem konsoli zdecydowało się poczekać na kolejną generację.

Wyniki finansowe Sony z drugiego kwartału 2019 roku finansowego. - PS4 drugą najlepiej sprzedającą się konsolą w historii. Sony oczekiwało więcej - wiadomość - 2019-10-30
Wyniki finansowe Sony z drugiego kwartału 2019 roku finansowego.

Nie umknęło to oczywiście uwadze Sony, które postanowiło obniżyć prognozy sprzedażowe obejmujące okres od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2020 roku. Pierwotnie firma przewidywała, że do nabywców trafi 15 mln sztuk PS4, teraz oczekuje wyniku na poziomie 13,5 mln egzemplarzy.

Spadek zanotowała także sprzedaż gier. W drugim kwartale 2019 roku finansowego wyniosła ona „jedynie” 61,3 mln kopii (z czego 37% to dystrybucja cyfrowa), czyli 13,8 mln mniej niż w zeszłym roku. Lepiej prezentuje się natomiast zainteresowanie subskrypcją PS Plus, z której korzysta 36,9 mln abonentów. To wzrost o 2,6 mln. Dokładne dane znaleźć możecie tutaj.

  1. Oficjalna strona firmy Sony

Krzysztof Kałuziński

Krzysztof Kałuziński

W GRYOnline.pl związany z Newsroomem. Nie boi się podejmowania różnych tematów, choć preferuje wiadomości o niezależnych produkcjach w stylu Disco Elysium. W dzieciństwie pisał opowiadania fantasy, katował Pegasusa, a potem peceta. Pasję przekuł w zawód redaktora portalu dla graczy prowadzonego z przyjacielem, jak również copywritera oraz doradcy w sklepie z konsolami. Nie przepada za remake'ami i growymi tasiemcami. Od dziecka chciał napisać powieść, choć zdecydowanie lepiej tworzy mu się bohaterów niż fabułę. Pewnie dlatego tak pokochał RPGi (papierowe i wirtualne). Wychowały go lata 90., do których chętnie by się przeniósł. Uwielbia filmy Tarantino, za sprawą Mad Maksa i pierwszego Fallouta zatracił się w postapo, a Berserk przekonał go do dark fantasy. Dziś próbuje sił w e-commerce i marketingu, jednocześnie wspierając Newsroom w weekendy, dzięki czemu wciąż może kultywować dawne pasje.

więcej