Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 stycznia 2018, 12:15

autor: AlexB

Przegląd recenzji Shadow of the Colossus - powrót giganta

W sieci pojawiły się pierwsze recenzje remake'u kultowej gry Shadow of the Colossus. Niespodzianki nie ma – jest to ten sam tytuł, który przed laty rozkochał w sobie miliony graczy na całym świecie, ale teraz znacznie bardziej atrakcyjny wizualnie. Tylko tyle i aż tyle.

Do premiery odświeżonej wersji Shadow of the Colossus został tydzień. Dzieło studia Team Ico, które pierwotnie zadebiutowało na PlayStation 2 w 2005 roku, jest doskonale znane przez wielu graczy na całym świecie, którzy z wypiekami na twarzy od czerwca ubiegłego roku wyczekiwali na premierę przeznaczonego wyłącznie na PlayStation 4 remake'u. Pozostawało jedynie pytanie, czy odpowiedzialni za niego pracownicy studia Bluepoint Games, którzy specjalizują się w przenoszeniu klasyków na konsole nowszej generacji, podołają zadaniu? Pierwsze recenzje, w tym również nasza, wskazują na to, że operacja zakończyła się sukcesem.

Ekipie z Bluepoint Games udało się sprostać legendzie. - Przegląd recenzji Shadow of the Colossus - powrót giganta - wiadomość - 2018-01-31
Ekipie z Bluepoint Games udało się sprostać legendzie.

Obecnie w serwisie Metacritic remake Shadow of the Colossus może pochwalić się średnią oceną na poziomie 93/100 (na podstawie 52 recenzji). Jest to drugi wynik, jeśli chodzi o tytuły ekskluzywne na platformę PlayStation 4 (ex aequo z Personą 5 i Uncharted 4: Kres Złodzieja). Recenzenci prześcigają się w pochwałach pracy, jaką wykonało studio Bluepoint Games. Podkreślają oni przede wszystkim, że w duchu wciąż jest to dzieło Team Ico, ze swoim niezwykłym klimatem melancholii; wyjątkową rozgrywką, opierającą się wyłącznie na przemierzeniu świata i walkach z ogromnymi bossami; oraz starannie zaprojektowaną mapą, a dzięki staraniom deweloperów z Teksasu jest ona teraz piękniejsza niż kiedykolwiek przedtem. Ponadto doceniony został fakt, że dzięki tak dobrze przygotowanemu remake'owi nowe pokolenia graczy będą miały okazję do zapoznania się z produkcją, która przez wielu uważana jest za absolutne arcydzieło.

Shadow of the Colossus potrafi zachwycić klimatem. - Przegląd recenzji Shadow of the Colossus - powrót giganta - wiadomość - 2018-01-31
Shadow of the Colossus potrafi zachwycić klimatem.

Czy coś zatem nie zagrało? Niektórym recenzentom nie do końca przypadł do gustu fakt, że jest to „zaledwie” remake. Twórcy nie pokusili się bowiem o dodanie chociażby nowych kolosów ani implementację tych finalnie usuniętych z oryginału. Ponadto tylko w minimalnym stopniu ulepszone zostały pewne aspekty będące piętą achillesową wersji z 2005, takie jak na przykład sterowanie czy praca kamery. Część dziennikarzy napotkała również na okazjonalne problemy techniczne, związane z fizyką i zbyt bliskim zasięgiem rysowania trawy. Nie są to jednak błędy, które w poważnym stopniu negatywnie wpływałyby na odbiór odświeżonej wersji dzieła Team Ico.

Wybrane recenzje gry Shadow of the Colossus