Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 sierpnia 2018, 14:56

Producent programów dla oszustów w GTA V skazany przez sąd

Amerykański sąd wydał wyrok w sprawie producenta programów dla oszustów do GTA V, zakazując mu dalszej sprzedaży swoich produktów. Skazany został pozwany przez wydawcę gry, firmę Take-Two Interactive, która szacuje swoje straty na sumę pół miliona dolarów.

David Zipperer to Amerykanin mieszkający w stanie Georgia, który został pozwany w marcu przez wydawcę serii Grand Theft Auto, za produkcję i dystrybucję programów takich jak Menyoo oraz Absolute. Pozwalają one na oszustwa w GTA Online, które jest wieloosobowym segmentem GTA V, oraz modyfikację zawartości gry i utrudnianie życia innym uczestnikom zabawy. Swoje straty wynikłe z tytułu działań Zipperera Take-Two wyceniło na pół miliona dolarów. Sąd federalny wydał w sprawie pierwszy wyrok, zakazując oskarżonemu prowadzenia dalszej sprzedaży programów. Jego podstawą było udowodnienie podejrzanemu naruszenia prawa autorskiego Take-Two.

Według sędziego, działania Zipperer nie tylko naruszały prawa wydawcy, ale także potencjalnie wpływały negatywnie na reputację Take-Two oraz dalszą sprzedaż gry. Wyraził on również nadzieję, że zapadły wyrok zachęci oskarżyciela do dalszych działań, polegających na ściganiu osób i grup produkujących złośliwe oprogramowanie. Taki zamiar spółka potwierdziła zresztą w wydanym oświadczeniu. Prawnik oskarżonego nie podzielił się żadnymi uwagami. Jeżeli chodzi o koszty procesowe oraz zasądzone straty, Zipperer stwierdził, że nie jest w stanie ich pokryć, ponieważ pozostaje bezrobotny i nie posiada żadnych oszczędności.

  1. Grand Theft Auto V - kompendium wiedzy
  2. Oficjalna strona Grand Theft Auto V