Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 października 2019, 11:50

autor: AlexB

Premiera i recenzje Disco Elysium - powiew świeżości w gatunku RPG

Dziś na PC debiutuje Disco Elysium, czyli stworzona przez studio ZA/UM silnie nastawiona na narrację produkcja RPG. Tytuł zbiera bardzo pozytywne oceny w mediach branżowych.

Miłośnicy najróżniejszych odmian komputerowych RPG nie mogą narzekać na brak zajęć. Ostatnio swoje premiery miały takie produkcje, jak GreedFall czy Code Vein, a na horyzoncie majaczy już między innymi The Outer Worlds od studia Obsidian, którego pierwsze 20 minut możecie obejrzeć tutaj. Natomiast dziś, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na PC zadebiutuje Disco Elysium, czyli pierwszy projekt w portfolio niezależnego estońskiego studia ZA/UM. Tytuł zostanie odblokowany na platformach Steam oraz GOG około godziny 19:00 czasu polskiego. Nie można go zakupić w ramach przedsprzedaży. Po premierze pojawi się opcja nabycia produkcji za 39,99 euro (mniej więcej 171 złotych, lecz najprawdopodobniej polska cena nie przekroczy 143,99 złotych).

Disco Elysium ukaże się wyłącznie na PC. - Premiera i recenzje Disco Elysium - powiew świeżości w gatunku RPG - wiadomość - 2019-10-15
Disco Elysium ukaże się wyłącznie na PC.

Rozgrywające się w retrofuturystycznym świecie ukazanym w widoku izometrycznym Disco Elysium wyróżnia się na tle innych RPG-ów silnym nastawieniem na dialogi i opowiadaną historię. Twórcy pochwalili się, że scenariusz gry obejmuje milion słów, a przejście jej w pełni zajmie około 60 godzin. Jednak liczby liczbami, lecz czy samo obcowanie z tytułem sprawia przyjemność? Według jego pierwszych recenzji, które pojawiły się w sieci, owszem. Krytycy są pod wrażeniem jakości i lekkości konwersacji, jakie przeprowadzamy w trakcie zabawy, a także generalną kreacją świata, który jest nieco dziwaczny oraz pełen ekscentrycznych postaci, dzięki czemu wzbudza ciekawość i chce się go odkrywać. Podsumowując, według dziennikarzy Disco Elysium stanowi powiew świeżości w gatunku.

Wybrane recenzje gry

 1. Fextralife – 8,5/10
 2. HaasGaming – 9/10
 3. Ragequit GR – 90/100
 4. Gaming on PC – 10/10

Disco Elysium będzie na razie dostępne wyłącznie w wersji cyfrowej, choć niewykluczone, że w przyszłości pojawi się również pudełkowa. Jeśli jesteście zainteresowani kupnem, poniżej znajdziecie oficjalne wymagania sprzętowe opublikowane przez twórców na platformie Steam. Zanim jednak zdecydujecie się na wydanie swoich pieniędzy na produkcję studia ZA/UM, to musicie mieć na uwadze fakt, że nie posiada ona polskiej wersji językowej. Jeśli zatem nie jesteście pewni, czy Wasz angielski jest na odpowiednim poziomie, dobrze przemyślcie, czy chcecie ryzykować utratę części zabawy.

Minimalne wymagania sprzętowe

 1. System operacyjny: Windows 7/8/10
 2. Procesor: Intel i5-7500 lub AMD 1500
 3. Pamięć: 4 GB RAM
 4. Karta graficzna: Intel HD620 lub podobna
 5. DirectX: Wersja 11
 6. Miejsce na dysku: 22 GB dostępnej przestrzeni

Rekomendowane wymagania sprzętowe

 1. System operacyjny: Windows 7/8/10
 2. Procesor: Intel Core i7 lub AMD 1800
 3. Pamięć: 8 GB RAM
 4. Karta graficzna: NVIDIA Geforce 1060 lub podobna
 5. DirectX: Wersja 11
 6. Miejsce na dysku: 22 GB dostępnej przestrzeni
 1. Oficjalna strona internetowa gry Disco Elysium

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-15

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Disco Elysium

Disco Elysium