Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 grudnia 2012, 11:01

autor: luckie

Premiera dodatku Slingshot do gry XCOM: Enemy Unknown

XCOM: Enemy Unknown doczekał się pierwszego dużego dodatku DLC o podtytule Slingshot. Rozszerza on podstawkę o nowego bohatera i trzy długie misje. Niestety ma on też pewną wadę – aby zapoznać się z zawartością oferowaną przez Slingshot, konieczne jest ponowne przejście gry.

Zhang, były członek triady, stanowi cenny nabytek dla oddziału XCOM - Premiera dodatku Slingshot do gry XCOM: Enemy Unknown - wiadomość - 2012-12-04
Zhang, były członek triady, stanowi cenny nabytek dla oddziału XCOM
XCOM: Enemy Unknown – Slingshot
  • Dodatek DLC do XCOM: Enemy Unknown
  • Cena: 6,99 dolarów lub 560 MP
  • Rozszerzenie wprowadza 3 rozbudowane misje i nowego bohatera
  • Poznanie dodatkowej zawartości wymaga ponownego przejścia gry

Dziś swoją premierę ma pierwszy duży dodatek DLC do turowej strategii science-fiction, XCOM: Enemy Unknown – Slingshot. Rozszerzenie stworzone przez autorów podstawki, studio Firaxis Games, wprowadza trzy obszerne misje i nowego bohatera, Zhanga, byłego członka chińskiej triady. Slingshot kosztuje 6,99 dolarów (około 22 złote) lub 560 punktów Microsoftu. Na Steamie znajdziecie go zapewne dopiero po godzinie 19:00, a w PlayStation Network po jutrzejszej aktualizacji serwisu.

Atutem dodatkowej zawartości jest różnorodność. Nowe zadania trzymają poziom oryginału, oferując ciekawe lokacje i zróżnicowane cele oraz wysoki stopień trudności. Pierwszym zadaniem gracza, który skusi się na zakup rozszerzenia, będzie ewakuacja Zhanga z cmentarza pełnego obcych. Od tej pory zabijaka dołącza do elitarnego oddziału XCOM i pomaga nam w walce z kosmitami. Kolejna misja rozgrywa się w pociągu, przez który musimy przedostać się w ograniczonym czasie. Ostatnia zabierze nas na pokład ogromnego statku obcych przelatującego nad chińską metropolią.

Statek obcych nad chińskim miastem – to nie jest misja dla osób z lękiem wysokości - Premiera dodatku Slingshot do gry XCOM: Enemy Unknown - wiadomość - 2012-12-04
Statek obcych nad chińskim miastem – to nie jest misja dla osób z lękiem wysokości

Niestety Slingshot ma dość poważną wadę, szczególnie jeśli zdążyliście już przejść XCOM: Enemy Unknown i nie zamierzacie robić tego ponownie. Misje z dodatku są wkomponowane w oryginalny scenariusz, co uniemożliwia rozegranie ich bez ponownego rozpoczynania gry. Z tego powodu serwis GameSpot przyznał rozszerzeniu jedynie 6/10 – choć niczego mu nie brakuje, Slingshot nie wyróżnia się na tyle od pozostałych misji, by warto było specjalnie dla niego przechodzić od nowa całą kampanię. Z drugiej strony dla tych, którzy zabawę z XCOM: Enemy Unknown mają dopiero przed sobą lub planują zagrać jeszcze raz, Slingshot może być propozycją godną rozważenia. Jednak nawet wtedy warto pamiętać, że nie jest to ostatni dodatek do nowego XCOM-a twórcy planują wydać w przyszłości kolejne DLC, choć na razie nie wyjawiają żadnych szczegółów na jego temat.

Premiera dodatku Slingshot do gry XCOM: Enemy Unknown - ilustracja #3XCOM: Enemy Unknown stanowi powrót do znanej serii strategii turowych zapoczątkowanej przez wydane w 1994 roku UFO: Enemy Unknown. Dwupłaszczyznowa rozgrywka dzieli się na warstwę strategiczno-ekonomiczną i walkę toczoną w turach, gdzie prowadzimy do boju kilkuosobowy oddział żołnierzy elitarnej jednostki powołanej do walki z najeżdżającymi Ziemię kosmitami.

Gra zdobyła uznanie recenzentów, osiągając w serwisie Metacritic średnią ocen 89. U nas XCOM: Enemy Unknown przyznano wysoką notę 9/10. Swoją sympatię do gry potwierdzili też sami gracze – przez ponad miesięc od premiery tytuł utrzymywał pozycję lidera na liście bestsellerów sklepu Steam. W Polsce XCOM: Enemy Unknown pojawił się na PC, Xboksie 360 i PlayStation 3 za sprawą firmy Cenega Poland.