Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 sierpnia 2018, 10:45

autor: Movis

Premiera Dead Cells. Gra zbiera znakomite recenzje

Po nieco ponad roku we Wczesnym Dostępie do sprzedaży trafiła pełna wersja roguelike’a Dead Cells. W sieci pojawiły się też recenzje gry z niezwykle przyjaznymi ocenami, a twórcy czasowo obniżyli cenę zakupu o 20%.

Autorzy podobno świętują 1.0… wyjściem do pubu. - Premiera Dead Cells. Gra zbiera znakomite recenzje - wiadomość - 2018-08-07
Autorzy podobno świętują 1.0… wyjściem do pubu.

Choć na rynku nie brakuje ani gier we Wczesnym Dostępie, ani tytułów typu roguelike, to wydaje się, że Dead Cells jest wzorem do naśladowania w obydwu przypadkach. Produkcja francuskiego studia Motion Twin początkowo zadebiutowała na platformie Steam w maju 2017 roku, a dziś, po nieco ponad roku intensywnego rozwoju, ma swoją oficjalną premierę. Czy warto było czekać ok. 15 miesięcy na ostateczne poprawki i zmiany? Wedle recenzentów zdecydowanie tak.

Dead Cells w skrócie:
 1. Deweloper gry: Motion Twin;
 2. Wydawca: Motion Twin;
 3. Gatunek: roguelike ze szczyptą metroidvanii;
 4. Platformy: PC, XONE, PS4, Switch.

Obecnie w serwisie Metacritic poszczególne wersje produkcji oscylują w okolicy 90-93 punktów na 100, co jest wynikiem o którym marzy chyba każdy deweloper. Ok. 94% recenzji użytkowników Steam także poleca Dead Cells. Wczoraj zakończyło się embargo na recenzje gry. Przegląd przykładowych ocen znajdziecie poniżej:

 1. Digital Chumps – 10/10
 2. IGN – 9.7/10 (recenzja chwilowo niedostępna – oskarżenie o plagiat)
 3. Destructoid – 9/10
 4. Game Debate – 9/10
 5. Game Informer – 9/10
 6. GameSpot – 9/10
 7. PSX Brasil – 83/100
 8. Gameblog.fr – 8/10
 9. GamingBolt – 7/10

Serwisy branżowe wydają się praktycznie jednomyślnie zachwycone. Zdarzyło się kilka wyjątków, które zapewniają nieco bardziej stonowane, choć nadal dobre oceny.

Pierwsze podziemia odwiedzimy niejeden raz. - Premiera Dead Cells. Gra zbiera znakomite recenzje - wiadomość - 2018-08-07
Pierwsze podziemia odwiedzimy niejeden raz.

Wśród niezaprzeczalnych plusów produkcji wymieniany jest system walki typu souls-lite, dzięki któremu każda potyczka jest potencjalnie śmiertelna, lecz dzięki wysokim zdolnościom (parowanie, przewroty, teleportacja) można też całkowicie uniknąć obrażeń od przeciwników. Wielu recenzentów twierdzi, że do sukcesu w dalszych poziomach niezbędny jest wzrost umiejętności samego gracza, a nie prowadzonej przez niego postaci. Świeżość kolejnych podejść do tytułu zapewniają liczne systemy upodabniające grę do metroidvanii – bohater stopniowo staje się bardziej potężny i odblokowuje kolejne bronie oraz nowe ścieżki przez poziomy, choć w dalszym ciągu odrobina nieuwagi może prowadzić do zgonu na samym początku. Gra wywołuje też bardzo mocny syndrom „jeszcze jednej próby”, więc od produkcji bardzo trudno się oderwać. Na plus zaliczane są też cudne animacje, a pixelartowa grafika przypadła do gustu zdecydowanej większości.

Naprawdę ciężko znaleźć jakieś większe minusy produkcji. Niektórzy wskazują, że losowo generowane poziomy składają się jednak z powtarzalnych „klocków”, które po jakimś czasie nieco się nudzą. Inni narzekają na nierówny wzrost poziomu trudności, absurdalny poziom wyzwania zapewniany przez ostatniego bossa (ale chyba trochę o to chodzi w tego typu produkcjach) i niezachwycającą zawartość finałowych poziomów. Zdecydowanie nie jest to też produkcja do polecenia każdemu, ale jeśli jesteście zainteresowani permadeathem i niełatwą rozgrywką, to nie mogliście trafić lepiej. Wielu profesjonalistów widzi bowiem w Dead Cells wczesnego kandydata do gry roku i „najlepszy roguelike tej generacji”.

Autorzy dobrze wykorzystują też medialne zainteresowanie, oferując do 13 sierpnia promocję cenową na swój tytuł. Na oficjalnej stronie produktu na PC w grę możecie zaopatrzyć się za ok. 72 zł, czyli o 20% taniej niż zwykle. Produkcja posiada też wersje na konsole PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch. Choć dostępnych jest 13 wersji językowych, zabrakło wśród nich polskiej (angielskie napisy i dźwięk).

 1. Oficjalna strona gry