Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 października 2015, 11:51

autor: Góral

Polska 19. największym growym rynkiem na świecie

Firma analityczna Newzoo opublikowała szacunkowy ranking krajów, w których w tym roku gry wideo wygenerują największy przychód. Na pierwszym miejscu znalazły się Chiny z ponad 22 miliardami dolarów, drugie miejsce przypadło USA z niecałymi 22 miliardami, trzecie Japonii z 12 miliardami, a na 19. pozycji uplasowała się Polska.

Polska 19. największym growym rynkiem na świecie - ilustracja #1

Firma analityczna Newzoo, która już kilka razy dostarczała ciekawe statystyki związane z rynkiem gier wideo, opublikowała ranking 100 krajów generujących największe przychody z elektronicznej rozrywki. Niżej przedstawione dane są szacunkowe i dotyczą bieżącego roku - oparto je na badaniach konsumenckich, informacjach pochodzących od poszczególnych firm przekazywanych w kwartalnych raportach finansowych oraz wyliczeniach transakcyjnych. W raporcie nie uwzględniono danych ze sprzedaży sprzętu, naliczonych podatków, dochodów z gier hazardowych online i przychodów z zakładów bukmacherskich. Krótko pisząc, tabela nie oddaje w pełni rozmiaru poszczególnych rynków, ale stanowi pewien wyznacznik tego, w których krajach wydaje się najwięcej pieniędzy na gry wideo.

Po 14 latach zakazu, kilka miesięcy temu w Chinach zniesiono embargo na sprzedaż konsol / Fot.: My Nintendo News. - Polska 19. największym growym rynkiem na świecie - wiadomość - 2015-10-16
Po 14 latach zakazu, kilka miesięcy temu w Chinach zniesiono embargo na sprzedaż konsol / Fot.: My Nintendo News.

Na pierwszym miejscu wylądowały Chiny, czyli ciężki, ale potężny i rozwijający się rynek, który wygeneruje w tym roku ponad 22 miliardy dolarów przychodu, pokonując tym samym USA (niecałe 22 miliardy). Trzecie miejsce przypadło Japonii z ponad 12 miliardami dolarów, a Polska uplasowała się na 19. pozycji z wynikiem blisko 408 milionów dolarów.

Wyniki finansowe podano w zestawieniu z populacją krajów i liczbą internautów, pozwalającymi spojrzeć na dane pod nieco innym kątem. W Chinach mieszka ponad 1,4 miliarda ludzi, a przewidywany przychód jest niewiele wyższy niż w Stanach Zjednoczonych zamieszkiwanych przez 325 milionów osób. Polska, w której jest nas 38 milionów, wyrobi niewiele mniej niż Indie zamieszkiwane przez blisko 1,3 miliarda ludzi. Na takie, a nie inne rezultaty z pewnością wpływ ma piractwo, dostępność poszczególnych usług i gier, jakość życia, ale także popularność Internetu. W USA z sieci korzysta około 290 milionów na 325 milionów wszystkich mieszkańców, czyli zdecydowana większość. Natomiast w Chinach dostęp do sieci ma tylko połowa ludności. W Polsce z Internetu korzysta prawie 27 milionów osób, czyli około 70% populacji naszego kraju, a w Indiach ledwie 20%.

Wyniki z pewnością są ciekawe, więc poniżej prezentujemy pierwszych 20 miejsc, a całą resztę znajdziecie w podlinkowanej na początku wiadomości stronie.

Szacunkowy ranking krajów, w których w tym roku gry wideo wygenerują największy przychód / Źródło: Newzoo. - Polska 19. największym growym rynkiem na świecie - wiadomość - 2015-10-16
Szacunkowy ranking krajów, w których w tym roku gry wideo wygenerują największy przychód / Źródło: Newzoo.