Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 października 2008, 16:13

autor: Maciej Myrcha

Pokieruj światem w Geo-Political Simulator

Geo-Political Simulator to jak sama nazwa wskazuje symulacja światowej polityki, jaką znamy obecnie. Dość rozbudowana symulacja, trzeba przyznać, zmuszająca nas do rozstrzygania problemów energii czy bezpieczeństwa publicznego, skupiająca się zarówno na stronie ekonomicznej konfliktów państwowych, jak również militarnym do nich podejściu.

Geo-Political Simulator to jak sama nazwa wskazuje symulacja światowej polityki, jaką znamy obecnie. Dość rozbudowana symulacja, trzeba przyznać, zmuszająca nas do rozstrzygania problemów energii czy bezpieczeństwa publicznego, skupiająca się zarówno na stronie ekonomicznej konfliktów państwowych, jak również militarnym do nich podejściu. Nie zaszkodzi także nieco dyplomacji, inteligencji i politycznego sprytu - wszystko po to, aby zostać najpotężniejszym przywódcą politycznym 21 wieku. Wszystko to zapewni nam francuska firma Eversim w ostatnim kwartale tego roku.

Pokieruj światem w Geo-Political Simulator - ilustracja #1

Gracz wcieli się postać osoby mającej największy wpływ na politykę wybranego państwa (odpowiednio prezydenta, króla, premiera itp.) i następnie zmierzy się z jego codziennymi problemami, m.in. polityką wewnętrzną i zagraniczną, ekonomią, sprawami socjalnymi, ekologią czy dotacjami na kulturę. Do wyboru oddane zostaną 3 tryby rozgrywki:

  • Free mode - naszym zadaniem jest jak najdłuższe pozostanie przy władzy i jednoczesne próby rozszerzenia swoich wpływów na inne państwa
  • Scenariusze/misje - pojedyncze, zróżnicowane problemy (przygotowania do wyborów, klęski żywiołowe, akcje militarne)
  • Wargame - tryb przeznaczony głównie dla rozgrywek multiplayer, w którym maksymalnie 16 graczy postara się zmiażdżyć swoich oponentów (militarne rozgrywki w czasie rzeczywistym)
Pokieruj światem w Geo-Political Simulator - ilustracja #2

Rozgrywka pod względem merytorycznym została przygotowana bardzo starannie. Głównym punktem jest trójwymiarowa makieta naszej planety, na której możemy przeglądać swoje postępy - oprócz znanych nam państw, twórcy podzielili glob na ponad 1200 regionów, w których znajdziemy 1500 miast, 1000 baz wojskowych, 300 elektrowni atomowych, szybów naftowych czy platform wiertniczych, a nawet ponad 100 miejsc uznanych za historyczne czy związane z szeroko pojętą kulturą. W dowolnym momencie możemy przełączyć się na widok "pogodowy", aby uzyskać podgląd aktualnych warunków panujących w danym rejonie Ziemi, czy też znaleźć regiony ogarnięte pożarem lub zaatakowane przez cyklon (plus trzęsienia ziemi, efekty globalnego ocieplenia klimatu, powodzie, wybuchy wulkanów i wiele innych).

Pokieruj światem w Geo-Political Simulator - ilustracja #3

Wybierając dokładniejsze dane na temat jednego z 230 dostępnych w grze państw, znajdziemy tu informacje ekonomiczne, demograficzne, socjalne, wojskowe itp. Przygotowana baza jest naprawdę ogromna i oprócz zwykłej rozrywki może stanowić doskonałe źródło informacji. W grze znalazły się także dane na temat ponad 300 osobowości politycznych każdego kraju (oprócz takich jak wiek, wyznanie, popularność, charyzma możemy dowiedzieć się więcej o członkach rodziny danej osoby, a także znajomych), organizacjach światowych (NATO, OPEC, ONZ), różnego rodzaju fundacjach jak również bogata baza wydarzeń historycznych (szczytów ekonomicznych, wyborów w danych państwach, a nawet zmagań olimpijskich).

Pokieruj światem w Geo-Political Simulator - ilustracja #4

Bogaci w tę wiedzę możemy przystąpić do podboju świata. Naszym pierwszym zadaniem będzie sformowanie rządu i wybór ministrów. Następnie zostajemy wciągnięci w machinę rządową - spotykamy się ze znaczącymi osobistościami, pojawiamy się na ważniejszych imprezach, reorganizujemy swój kalendarz spotkań z przedstawicielami innych państw, dymisjonujemy i powołujemy nowych członków rządu. Do naszych zadań należą również tak prozaiczne rzeczy jak wizytacja szpitala, przemówienia na wiecu, spotkanie z wyborcami czy spotkania rodzinne. Na naszych barkach spoczywają także decyzje odnośnie zmiany stawek podatkowych, wprowadzanie nowych podatków, walka z bezrobociem, dyskusje na temat emerytur oraz podniesienie płacy minimalnej. Wszystko to po to, aby pozostać przy władzy, w zależności od poczynań jako lubiany przywódca bądź bezlitosny dyktator.

Pokieruj światem w Geo-Political Simulator - ilustracja #5

Jak widać, polityka różami usiana nie jest, tak więc może warto najpierw samemu przekonać się jak ten świat wygląda od środka, zanim zaczniemy obrzucać "mięsem" kolejnych wybrańców narodu. A zainteresowanych Geo-Political Simulator zapraszam do odwiedzin jej oficjalnej strony.