Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 marca 2014, 11:28

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (17-23 marca 2014 r.)

Miniony tydzień na polskim rynku przyniósł tylko jedną zapowiedź wydawniczą, ale za to do sprzedaży trafiły dwie gry rodzimych zespołów oraz komiks oparty na serii Wiedźmin.

The Elder Scrolls Online ukaże się w Polsce na początku kwietnia. - Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (17-23 marca 2014 r.) - wiadomość - 2014-03-24
The Elder Scrolls Online ukaże się w Polsce na początku kwietnia.

Witajcie w kolejnym wydaniu naszego cyklu podsumowującego to, co wydarzyło się na polskim rynku w minionym tygodniu.

Zapowiedzi wydawnicze

The Elder Scrolls Online

Firma Cenega poinformowała, że zamierza wydać w naszym kraju grę MMORPG The Elder Scrolls Online. Produkcja trafi na półki polskich sklepów 4 kwietnia w wersji na komputery PC i Mac. W późniejszym terminie ukażą się edycja konsolowe.

Sugerowana cena detaliczna ustalona została na poziomie 199,99 złotych. Dostępna będzie również tzw. Edycja Cesarska, która za 419,99 zł zaoferuje następujące atrakcje:

Dodatki fizyczne:

 1. Figurka Molag Bala – mierząca 30,5 cm figurka daedryckiego księcia
 2. Ulepszony cesarski przewodnik po Tamriel – 224-stronicowy, ilustrowany przewodnik
 3. Drukowana mapa Tamriel – mierząca 53x66 cm mapa obszarów kontrolowanych przez Przymierza oraz celu ostatecznego podboju: Cyrodiil.
 4. Metalowe opakowanie Steelbook – kolekcjonerskie opakowanie na płyty z grą w barwach cesarskich.

Dodatki cyfrowe:

 1. Graj w dowolnym Przymierzu – zyskaj unikatowe bonusy, style rzemiosła, wyposażenie i inne.
 2. Biały rumak cesarski – podróżuj po Tamriel z klasą, na grzbiecie cesarskiego wierzchowca.
 3. Maskotka Mudcrab – przywołuj wiernego towarzysza, Kraba Błotnego, by wspólnie stawiać czoła przygodzie.
 4. Pierścienie Mary – przeżyj Rytuał Mary z towarzyszem, by otrzymywać dodatkowe punkty doświadczenia w trakcie wspólnej gry.

Pozostałe wieści

Premiera Star Horizon

W minionym tygodniu do sprzedaży trafiła kosmiczna strzelanka Star Horizon autorstwa polskiego studia Tabasco Interactive. Obecnie gra dostępna jest wyłącznie na urządzenia mobilne z systemem iOS w cenie 3,59 euro, czyli w przeliczeniu około 15 złotych. W późniejszym terminie ukażą się także wersje na pecety i Androida.

 1. Star Horizon na App Store

Star Horizon opowiada historię pilota biorącego udział w konflikcie między Gwiezdną Federacją i Rebeliantami, który po jednej z bitew zostaje wprowadzony na tysiąc lat w stan hibernacji. Po przebudzeniu odkrywa, że w trakcie jego snu wojna wcale nie dobiegła końca.

Premiera Mind Snares: Alice's Journey

Do sprzedaży trafiła również gra Mind Snares: Alice's Journey, czyli casualowa przygodówka autorstwa warszawskiego zespołu World-LooM. Produkcja dostępna jest wyłącznie na pecety w cenie 9,99 dolarów, czyli około 30 złotych.

Tytuł opowiada o młodej kobiecie, która po wypadku samochodowym ląduje w tajemniczym szpitalu. Gra łączy typowo przygodówkowe elementy, takie jak eksplorowanie lokacji i rozwiązywanie zagadek, z wyzwaniami typu hidden object, podczas których musimy odnajdywać poukrywane na ekranach przedmioty.

 1. Mind Snares: Alice's Journey – oficjalna strona gry

Wiedźmin

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (17-23 marca 2014 r.) - ilustracja #3

W minionym tygodniu sporo działo się w kwestii marki Wiedźmin. Firma CD Projekt zorganizowała konferencję, podczas której podano powody przesunięcia premiery gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Twórcy stwierdzili, że potrzebują dodatkowego czasu na lepsze dopracowanie projektu. Ponadto na początku roku konkurencja jest zawsze mniejsza i do tego czasu baza użytkowników konsol PlayStation 4 oraz Xbox One ulegnie sporemu zwiększeniu, co powinno pozytywnie wpłynąć na wyniki sprzedaży.

Twórcy pochwalili się także, że sprzedaż dwóch pierwszych odsłon serii przekroczyła już 7 mln egzemplarzy. Grupa CD Projekt w zeszłym roku zanotowała 142,2 mln zł przychodu i 14,9 mln zł zysku netto. Dzięki temu spłacono 4,74 mln zł zadłużenia z tytułu kredytów i pożyczek, a na koniec roku posiadano 39,68 mln zł środków pieniężnych oraz 805 tys. zł w pozostałych płynnych aktywach finansowych. Doskonale radzi sobie również platforma cyfrowej dystrybucji GOG.com, która wypracowała 57,6 mln przychodu i 9,52 mln zysku netto, co stanowi wzrost o 37% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Do sprzedaży trafił również pierwszy numer cyfrowego komiksu Wiedźmin Dom ze Szkła. Projekt dostępny jest m.in. w polskiej wersji językowej na łamach platformy Dark Horse Digital lub w usługach iTunes i Google Play, w cenie 3,99 dolarów (ok. 12 zł bez podatku VAT). Zainteresowanym polecamy zaznajomienie się z recenzją:

 1. Recenzja, w której Wilk sprawdza jakość pierwszego numeru nowego wiedźmińskiego komiksu, Domem ze Szkła zwanego

Ponadto zdradzono, że oprócz Wiedźmina 3 i Cyberpunka 2077, CD Projekt pracuje nad dwoma innymi tytułami. Jednym z nich jest gra mobilna powstająca we współpracy z zewnętrznym studiem.

Xbox One zadebiutuje w Polsce we wrześniu

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (17-23 marca 2014 r.) - ilustracja #4

Poznaliśmy wreszcie datę polskiej premiery Xboksa One. Najnowsza konsola firmy Microsoft trafi do sprzedaży w naszym kraju we wrześniu tego roku. Niestety, nie podano konkretów dotyczących ceny czy dostępności różnorodnych usług w ramach Xbox Live.

Digital Dragons 2014 – już w maju kolejna edycja największej polskiej imprezy dedykowanej deweloperom gier

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (17-23 marca 2014 r.) - ilustracja #5

Poznaliśmy pierwsze konkretne informacje dotyczące tegorocznej edycji imprezy Digital Dragons. Zostanie ona zorganizowana głównie z myślą o deweloperach, ale również zwykli gracze nie powinni narzekać na brak atrakcji. Całość odbędzie się w Krakowie, w dniach 8-9 maja 2014 roku, a dokładnie w Starej Zajezdni i Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ulicy św. Wawrzyńca 12. Na oficjalnej stronie imprezy można zarejestrować się i kupić bilety. Liczba miejsc jest ograniczona, a pierwszeństwo mają wydawcy oraz twórcy gier.

W trakcie tych dwóch dni odbędą się liczne konferencje, podczas których głos zabiorą m.in. Adrian Chmielarz (The Astronauts), Marcin Iwiński (CD Projekt) i Tomasz Gop (City Interactive). Ponadto rozdane zostaną nagrody dla najlepszych produkcji 2013 roku w pięciu kategoriach: gra roku, polska gra roku, mobilna gra roku, najlepszy debiut oraz gra free-to-play roku.

 1. Oficjalna strona Digital Dragons

Ciekawe linki

 1. Premiery gier w Polsce + Ryk Premier (17-21 marca 2014).
 2. Titanfall podbija Polskę. Top Empik - Tydzień 11
 3. Metal Gear Solid V: Ground Zeroes zakradło się na polski rynek
 4. inFamous: Second Son zadebiutowało w Polsce
 5. Gry w pudełkach: najciekawsze promocje na weekend 22-23 marca