Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 maja 2024, 10:32

autor: Maciej Gaffke

„Po co ponownie popełniać ten sam błąd?”. Blizzard tłumaczy, dlaczego wolał „wypaczyć” ideę WoW Classic, niż wydać Cataclysm w pierwotnej postaci

W przyszłym tygodniu zadebiutuje World of Warcraft: Cataclysm Classic. To odświeżone rozszerzenie zapewni m.in. zmiany w systemie gildii.

Źródło fot. Blizzard Entertainment.
i

W najbliższy poniedziałek do sprzedaży trafi trzecie rozszerzenie do World of Warcraft Classic. Owym dodatkiem jest oczywiście Cataclysm Classic, który pierwtotnie zadebiutował w 2010 roku i mocno podzielił wielbicieli Azeroth.

Tworzenie Cataclysm Classic było dla Blizzarda dobrą okazją do ponownego spojrzenia na to rozszerzenie do WoW-a i wyciągnięcia wniosków. W dyskusji z serwisem PC Gamer deweloperzy opowiedzieli więcej o tym, co koniecznie należało zmienić, aby uniknąć tych samych błędów, które 14 lat temu sprawiły, że Cataclysm zawiódł część fanów. Przedstawicielami „Zamieci” w tej rozmowie byli odpowiedzialna za oprogramowanie Nora Valletta oraz projektant gry Kris Zierhut.

Zierhut wspomniał, że nadchodzący Cataclysm Classic otrzyma zmieniony system gildii. Od teraz będą one zdobywały rangi poprzez aktywności wykonywane przez swoich członków. W „starej” wersji rozszerzenia faworyzowane były większe gildie, przez co te mniejsze miały mocno ograniczone szanse na rozwój.

Wiedzieliśmy, że to duża bolączka (tj. system gildii – dop. red.), wiedzieliśmy, że powoduje to trudności i niezadowolenie graczy, więc po co ponownie popełniać ten sam błąd? – powiedział Zierhut.

Blizzard rozważał również poprawę systemu talentów. Pierwotnie osiągnięcie nowego poziomu w Cataclysm było nagradzane jednym punktem talentów, który inwestowaliśmy później w odpowiednim drzewku. Deweloper zauważył, że zespół mógł całkowicie przeprojektować owe drzewka, ale wymagałoby to również opracowania nowych talentów.

W konsekwencji mogłoby to tak mocno zmienić klasy, że Cataclysm nie byłby już tym, czym miał być... bardziej przypominałby Season of Discovery (drugi sezon WoW Classic – dop. red.) – podsumował Zierhut.

Co dokładnie zmieni się względem oryginalnej wersji dodatku, przekonamy się już 20 maja – to właśnie wtedy premierę będzie miało rozszerzenie Catalysm Classic. Sprawdzimy je wyłącznie na PC za pośrednictwem platformy Battle.net.

  1. World of Warcraft: Cataclysm Classic – oficjalna strona

Maciej Gaffke

Maciej Gaffke

W GRYOnline.pl zajmuje się głównie newsowaniem. Ukończył filologię polską (I stopień) oraz krajoznawstwo i turystykę historyczną (II stopień) na Uniwersytecie Gdańskim, co wiążę się z jego innymi, „pozagrowymi” zainteresowaniami – historią, książkami, podróżami. Jeśli zaś chodzi o same gry wideo – kiedyś wielbiciel FPS-ów, teraz nawrócony na przygodowe gry akcji. Poza tym interesuje się też bijatykami (szczególnie Mortal Kombat), RPG-ami oraz wszystkimi tytułami nastawionymi na pojedynczego gracza. Od czasu do czasu lubi również pograć w tenisa, siatkówkę czy piłkę nożną. Dumny mieszkaniec Pomorza i Pucka.

więcej