Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 listopada 2022, 12:55

autor: Sonia Selerska

Zdobywanie platyn nie będzie już takie łatwe na PlayStation

PlayStation Store może stać się miejscem wolnym od gier-klonów, które w nowej wiadomości Sony zostały określone spamem.

Źródło fot. PlayStation
i

Jednym z największych problemów dzisiejszych wirtualnych bibliotek gier jest niewątpliwie przytłaczająca liczba gier, które kopiują mechaniki i nie dają zbyt wiele satysfakcji z rozgrywki, pozwalając jedynie na dziecinnie proste nabijanie kolejnych achievementów. Sony zapowiedziało, że chce z tym skończyć.

Ostrzeżenie Sony skierowane do deweloperów

Dex Fragg, założyciel portalu DEX.EXE, podzielił się informacjami z anonimowego źródła, dotyczącymi nowych zasad, które mają zostać wprowadzone w PlayStation Store.

W wiadomości skierowanej do deweloperów, uczestniczących w programie partnerskim Sony, przybliżona została nowa polityka firmy oraz konsekwencje, które mogą dotknąć twórców niestosujących się do tych reguł.

Zdobywanie platyn nie będzie już takie łatwe na PlayStation - ilustracja #1
Źródło: Unsplash

Tytuł listu wskazuje na chęć ograniczenia spamu oraz powtarzalnej zawartości w sklepie PlayStation, w nawiązaniu do tak zwanego shovelware, czyli fali gier-zapychaczy, których tani koszt produkcji i utarte mechaniki ułatwiają ich masową produkcję. Wygląda na to, że proste zmiany mogą zrewolucjonizować bibliotekę Sony.

Nowe zasady i definicje

Od teraz tytuły zgłaszane do PlayStation Store będą badane według dodatkowych kryteriów, pozwalających ocenić unikalność danej gry.

Dokładnymi cechami, przy pomocy których został zdefiniowany niedopuszczalny spam, są miedzy innymi powtarzalne koncepty i warianty produktu u różnych twórców, dzielące jedynie niewielkie zmiany funkcjonalne lub graficzne.

Zdobywanie platyn nie będzie już takie łatwe na PlayStation - ilustracja #2
Obietnica kreatywności i oryginalności ma zostać spełniona. Źródło: PlayStation Store

Sony zaznacza również, że różnice w trofeach, otrzymywanych za przejście gry, nie będą już wystarczającą cechą unikalną produktu.

Kary dla twórców

Oprócz nowych zasad wiadomość udostępniona przez Sony opisuje konsekwencje, które mogą spotkać twórców ignorujących nowe zalecenia. Są to między innymi:

  • ograniczenie promowania powtarzalnych tytułów przez Sony,
  • zmniejszona widoczność i łatwość wyszukiwania w bibliotece,
  • nieopublikowanie lub usunięcie tytułów z PlayStation Store,
  • tymczasowe zablokowanie lub permanentne usunięcie konta PlayStation Partners.

Dosadna krytyka twórców masowo produkujących tytuły oparte na gotowych assetach w celu zarobienia łatwych pieniędzy była niezwykle potrzebna. Musimy jednak poczekać z oceną tego, czy rozbudowanie procesu akceptacji gier nie stanie się zbyt uciążliwe, uniemożliwiając rzetelne egzekwowanie zasad przez Sony.

  1. PlayStation Store