Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 listopada 2018, 12:10

autor: AlexB

Pierwsze recenzje Artifact - karcianka nie dla wszystkich

W sieci pojawiły się pierwsze recenzje Artifact, czyli karcianki od firmy Valve rozgrywającej się w uniwersum popularnej MOB-y Dota 2. Według dziennikarzy jest to produkcja generalnie udana, lecz nie dla wszystkich i z dość niepewną przyszłością.

ARTIFACT W SKRÓCIE:
  • producent: Valve Corporation;
  • wydawca: Valve Corporation;
  • gatunek: karcianka;
  • platformy docelowe: PC, Android, iOS;
  • premiera: 28 listopada 2018 (PC), 2019 (Android, iOS).

Od wczoraj pecetowcy mogą cieszyć się pełną wersją Artifact. Rozgrywająca się w uniwersum kultowej Doty 2, sieciowa karcianka od firmy Valve wzbudza spore kontrowersje ze względu na system płatności, który w zamyśle miał jak najbardziej zbliżyć tytuł do fizycznych gier tego typu (kupowanie samej produkcji jako „startera” za 74,99 złote, wydawanie pieniędzy na kolejne paczki z kartami, możliwość sprzedaży lub wymiany dubli itp.), lecz w oczach wielu sprawia, że staje się on pay-to-win. Lecz czy pod względem jakościowym produkcja się broni? Na to pytanie postarali się odpowiedzieć dziennikarze branżowi, których pierwsze recenzje zaczynają pojawiać się w sieci.

Czy Artifact znajdzie swoją niszę? - Pierwsze recenzje Artifact - karcianka nie dla wszystkich - wiadomość - 2018-11-29
Czy Artifact znajdzie swoją niszę?

Pięć opinii zarejestrowanych obecnie w serwisie OpenCritic jest generalnie zgodnych – Artifact jest grą udaną, lecz z pewnością nie dla wszystkich. Krytycy zwracają uwagę przede wszystkim na mechanikę, nad projektem której czuwał sam Richard Garfield (twórca Magic: The Gathering). Jest ona uczciwa i stawia spryt oraz umiejętności gracza ponad szczęście i losowość. Z drugiej strony, próg wejścia jest dość wysoki, zatem jeśli nie chcemy poświęcać czasu na budowanie talii, czy uczenie się wszelkich niuansów zabawy, ponieważ szukamy czegoś prostszego i mniej zobowiązującego, to lepiej sobie Artifact odpuścić.

W Artifact pojawili się znani z Doty 2 bohaterowie. - Pierwsze recenzje Artifact - karcianka nie dla wszystkich - wiadomość - 2018-11-29
W Artifact pojawili się znani z Doty 2 bohaterowie.

Dziennikarz PCGamesN nie ma również pewności, czy karcianka firmy Valve w ogóle poradzi sobie na rynku. Wszystko przez opisany w pierwszym akapicie system monetyzacji, który raczej odstraszy wielu potencjalnych klientów, oraz brak długoterminowych celów. Lecz o tym, czy te obawy się spełnią, przekonamy się dopiero za jakiś czas. Na razie tytuł ma się całkiem nieźle. Według danych serwisu Steamcharts, wczoraj w szczytowym okresie jednocześnie bawiło się w nim ponad 55 tysięcy osób.

Recenzje gry Artifact

Artifact jest na razie dostępny wyłącznie na PC. W przyszłym roku ukażą się również edycje na urządzenia mobilne z systemem Android oraz iOS.