Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 września 2018, 11:23

autor: Aquma

„Pierwsza gra dla dorosłych na Steam” zbanowana w 28 krajach

Negligee: Love Stories autorstwa Dharker Studio – czyli słynna „pierwsza gra dla dorosłych na Steam” – została objęta zakazem sprzedaży w 28 krajach. Na liście znaleźć można m.in. Chiny, Rosję czy Japonię.

Negligee: Love Stories objęte restrykcjami w 28 krajach. - „Pierwsza gra dla dorosłych na Steam” zbanowana w 28 krajach - wiadomość - 2018-09-19
Negligee: Love Stories objęte restrykcjami w 28 krajach.

Deweloper Dharker Studio poinformował, że gra Negligee: Love Stories – pierwsza wydana na Steam produkcja, która zawiera treści dla dorosłych (mowa oczywiście o nagości i seksie, bo produkcje brutalne, nawet ekstremalnie, są na platformie dostępne od dawna, czego najlepszym przykładem jest kontrowersyjne Hatred polskiego zespołu Destructive Creations) – została zbanowana w 28 krajach.

Gdzie nie kupisz Negligee: Love Stories?

Na liście można znaleźć wiele krajów, rozsianych praktycznie po całym globie. Są pośród nich zarówno państwa naprawdę duże, jak i mało znane. Przyczyny nałożenia zakazów są uzależnione od praw danego kraju. Dla przykładu, w Rosji nie wolno publikować treści o charakterze homoseksualnym, zaś w Niemczech sprzedawanie podobnych produkcji jest możliwe tylko wówczas, gry „weryfikują one wiek kupującego”. Co ciekawe, w związku z brakiem cenzury graficznej obrazków prezentujących genitalia, w zestawieniu znalazła się także… Japonia, będąca de facto kolebką podobnych produkcji. Oto cała lista:

 1. Australia
 2. Bangladesz
 3. Białoruś
 4. Botswana
 5. Chiny
 6. Egipt
 7. Niemcy
 8. Gujana
 9. Islandia
 10. Indonezja
 11. Irak
 12. Japonia
 13. Liban
 14. Malezja
 15. Maroko
 16. Nigeria
 17. Pakistan
 18. Papua Nowa Gwinea
 19. Rosja
 20. Arabia Saudyjska
 21. Republika Południowej Afryki
 22. Korea Południowa
 23. Sudan
 24. Turkmenia
 25. Zjednoczone Emiraty Arabskie
 26. Uganda
 27. UIE
 28. Ukraina

Skąd taka decyzja?

Deweloperzy są przekonani, że zakazy są efektem przede wszystkim tego, że ich produkcja, będąc pierwszą tego typu grą na platformie, stała się swego rodzaju symbolem. Decyzja o uniemożliwieniu sprzedaży została podjęta przez samych twórców, po tym jak przedstawiciele poszczególnych krajów zaczęli kontaktować się ze Steam. Co ciekawe, od czasu premiery Negligee kilka innych tytułów otrzymało DLC oferujące zawartość dla dorosłych. Dodatki te często nie są objęte podobnymi restrykcjami i pozostają widoczne dla mieszkańców wymienionych krajów. Twórcy nie wiedzą, dlaczego Steam toleruje taki stan rzeczy.

W niektórych wypadkach jest tak prawdopodobnie dlatego, że mają bardzo małą widoczność, a więc Steam nie wie o nich, albo wierzy, że zainteresowane kraje same zwrócą uwagę. W innych przypadkach – nie mam pojęcia. Jest kilka gier, wydanych niedawno, w tym samym czasie co Love Stories, z treściami dla dorosłych udostępnionymi w formie DLC. One są popularniejsze i kosztują więcej niż moje własne produkcje, a mimo to ich dodatki z treściami dla dorosłych są dostępne dla wszystkich – czytamy w komunikacie dewelopera na Steam.

W związku z zaistniałą sytuacją rozpatrują możliwość ocenzurowania swojego dzieła – może się to jednak okazać wyjątkowo trudnym zadaniem.

W przeszłości większość naszych gier zawierała historie, do których następnie dorabialiśmy treści dla dorosłych. Były niejako dodatkiem do głównego wątku. Ułatwiało to ocenzurowanie gier, dając równocześnie możliwość oferowania pełnego doświadczenia. Dlatego nasze wcześniejsze gry nie miały żadnych ograniczeń krajowych – ponieważ treści dla dorosłych zostały z nich usunięte. W przypadku Negligee: Love Stories jest inaczej. Same historie są z natury dorosłe i funkcjonują w tym stylu od początku do końca. Gdybyśmy ocenzurowali tę grę tak, by wszyscy mogli w nią grać, zniknęłoby 90 procent lub więcej treści. Niestety oznacza to, że cenzura raczej nie jest właściwą opcją dla tego tytułu. Zastanawiamy się jednak dalej nad stworzeniem ocenzurowanego wydania, a także wersji alternatywnych, aby uniknąć niektórych z tych ograniczeń – czytamy dalej we wspominanej notce.

W przyszłości produkcje Dharker Studio będą wydawane w formie ocenzurowanej – z tanim lub darmowym DLC zawierającym treści dla dorosłych.

 1. Steam – strona oficjalna
 2. Dharker Studio – strona oficjalna