Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 maja 2010, 20:20

PES 2011 – nadchodzi (r)ewolucja totalna

Wydawało się, że ledwie wczoraj miłośnicy wirtualnej piłki nożnej okiełznywali Pro Evolution Soccer 2010, aż tu nagle Konami ogłasza wszem i wobec, że już niedługo nadejdzie edycja gry z numerkiem 2011. I będzie pełna wartościowych zmian.

Wydawało się, że ledwie wczoraj miłośnicy wirtualnej piłki nożnej okiełznywali Pro Evolution Soccer 2010, aż tu nagle Konami ogłasza wszem i wobec, że już niedługo nadejdzie edycja gry z numerkiem 2011. I będzie pełna wartościowych zmian.

Choć na konsolach prym wiedzie konkurencja, to spece z Konami nie zamierzają łatwo ustąpić pola. Nowy PES będzie (jak zwykle) lepszy, większy, dokładniejszy, ładniejszy i ogólnie „-szy”. Tym razem jednak twórcy posuwają się do śmiałego stwierdzenia, że gra otrzyma zestaw najbardziej radykalnych zmian w historii serii. Tegoroczny PES ma przypominać prawdziwą piłkę tak bardzo, jak to tylko możliwe.

PES 2011 – nadchodzi (r)ewolucja totalna - ilustracja #1

Głównym przesłaniem, które towarzyszyć będzie nam przy zabawie z Pro Evolution Soccer 2011 jest wolność. Totalna. Każdy zawodnik na boisku zostanie wyposażony we wskaźnik mocy, dzięki któremu będzie można słać piłkę dokładnie tam gdzie się chce i z taką mocą, jaką się chce – lot łaciatej będzie teraz zależeć w 100% od poczynań gracza. Zmianom ulegnie także sztuczna inteligencja, której działania sprawią, że wszystkie decyzje i ruchy zależeć będą od dzierżącego kontroler osobnika. AI nie będzie już interweniować (przeszkadzać) podczas rozgrywki – gracz musi sam oceniać zagrożenie i podawać piłkę w taki sposób, by doleciała do następnego zawodnika (podania nie będą automatycznie trafiać do najbliższego nam piłkarza).

To wszystko będzie możliwe dzięki zaprojektowanemu specjalnie dla tej odsłony systemowi kontroli. Teraz sprint przez środek boiska będzie rzeczą praktycznie niemożliwą, a opanowanie dryblingu i kontroli nad piłką zajmie dużo czasu nawet wyjadaczom serii.

„Pracowaliśmy z fanami, by dokładnie wskazać czego PES do tej pory nie robił. Totalna wolność była najważniejsza, podobnie jak zupełnie nowe animacje. PES 2011 ma obie te rzeczy – są one ze sobą bezpośrednio powiązane – i choć gra pozostaje PES-em w duchu, to jest to najbardziej ulepszona wersja w historii,” powiedział Jon Murphy, szef europejskiego zespołu PES. Zapowiedział także, że wkrótce poznamy nowe cechy gry (to, co już wiadomo, przeczytacie pod obrazkiem). „Jesteśmy pewni, że PES 2011 zarówno zaskoczy jak i ucieszy fanów piłki nożnej. Będą musieli nauczyć się od nowa sposobu grania, bowiem jest to zdecydowanie inna gra. Jednak na pewno ich powali,” dodał Murphy.

PES 2011 pojawi się na pecetach, Xboksie 360 wszystkich konsolach PlayStation oraz na Nintendo Wii.

PES 2011 – nadchodzi (r)ewolucja totalna - ilustracja #2

Zatwierdzone przez Williama Wallace'a

Cechy gry:

  1. Totalna kontrola: Gra posiada ulepszone podawanie 360 stopni, co zapewni niespotykaną wcześniej kontrolę nad piłką. Gracze mogą teraz podawać piłkę na wolną przestrzeń boiska, a także muszą wyczuwać ruchy kolegów z drużyny i naciskać na przeciwnika, by ten stracił piłkę.
  2. Miernik strzału i wytrzymałości: Dodatkiem do wskaźnika mocy jest nowy wskaźnik, który pokazuje dokładny poziom formy zawodnika. Ciągły sprint po boisku wyraźnie wpłynie na jakość gry danego piłkarza.
  3. Nowa AI obrońców: obrońcy nie gonią już za każdą piłką, która wpadnie na ich obszar – teraz trzymają swoje pozycje naturalnie.
  4. Animacja i fizyka zawodników: PES Productions zupełnie zmieniło system animacji, co ma być widoczne jeszcze przed rozpoczęciem meczu. Płynne ruchy, realistyczne przyspieszanie i ulepszona interakcja między zawodnikami (rzekomo oszałamiające blokowanie) mają swój wkład w atmosferę piłkarskiego widowiska. Dodatkowo każdy gracz ma posiadać własny styl biegania.
  5. Szybkość gry: nowy poziom kontroli oznacza, że PES 2011 pochwali się lepszym tempem gry, które będzie się różnić w zależności od sytuacji na boisku. Zaobserwujemy szybkie kontrataki i powolne budowanie skomplikowanych akcji.
  6. Estetyka: PES 2011 przeskakuje poprzeczkę ustawioną przez poprzednika – 100 godzin sesji motion-capture zapewnić ma doskonały wygląd ponad 1000 zupełnie nowych animacji, a poprawione ruchy twarzy i motion blur w powtórkach sprawią, że gra będzie piękniejsza niż kiedykolwiek.
  7. Taktyka i strategia: system „podnieś i upuść” sprawi, że zarządzanie zespołem stanie się jeszcze łatwiejsze, a dodatkowe animacje podczas ustawiania drużyny pozwolą na sprawniejsze przewidywanie efektów na boisku.
  8. Ustawienia manewrów mylących: PES 2011 umożliwia przypisanie ulubionych ruchów i zwodów do prawej gałki pada.
  9. Master League Online: nowe wyzwania sprawiają, że wielu graczy zechce sprawdzić się w pojedynku z innymi managerami podczas rozgrywek w sieci.

Tyle teorii. Jak nowy PES będzie wyglądał w praktyce? Przekonamy się pod koniec roku.