Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 października 2021, 10:23

Pecetowe wersje gier z PS4 to zachęta do zakupu konsoli - twierdzi były szef PlayStation

Były szef PlayStation Shawn Layden wypowiedział się na temat podejścia Sony do gier pecetowych. Według niego nigdy nie będą one priorytetem dla japońskiej firmy.

W SKRÓCIE:
 • Były szef PlayStation wypowiedział się na temat pecetowych konwersji gier z konsoli Sony.
 • Według niego jest to jedynie zachęta do zakupu sprzętu japońskiej firmy.
 • Nie spodziewa się on, by gry z PlayStation kiedykolwiek debiutowały jednocześnie na konsoli i PC.

W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o konwersjach gier z PlayStation na PC. Wydawać by się mogło, że Sony zmieniło podejście i powoli odchodzi od ekskluzywności swoich tytułów. Inne zdanie ma jednak były szef PlayStation Shawn Layden. Według niego gry na pecety nigdy nie będą dla firmy priorytetem i pozostaną jedynie formą zachęty do zakupu konsoli.

Layden podzielił się swoim zdaniem w wywiadzie dla kanału What’s Up PlayStation w serwisie YouTube. Wyznał on, że nie spodziewa się, by w przyszłości gry Sony debiutowały tego samego dnia na konsolach oraz pecetach. Nie ma więc mowy o zastosowaniu modelu, który wprowadził Microsoft. Takie działanie byłoby według Laydena niekorzystne dla PlayStation.

Wydawanie pecetowych konwersji kilka lat po pierwotnej premierze na konsoli to jednak inna kwestia. Tego rodzaju praktyka ma być dla firmy bardzo korzystna, ponieważ jest swego rodzaju reklamą. Przeniesienie bestsellerowych tytułów z PlayStation na PC ma bowiem pokazywać graczom korzystającym z „blaszaków”, co tracą, rezygnując z zakupu konsoli.

Do tej pory Sony wydało następujące pecetowe konwersje gier z PlayStation:

 • Days Gone
 • Horizon Zero Dawn
 • Beyond: Two Souls
 • Death Stranding
 • Detroit: Become Human
 • Everybody's Gone to the Rapture
 • Heavy Rain
 • Helldivers

Zapowiedziane pecetowe konwersje gier z PlayStation:

 • Uncharted: Legacy of Thieves Collection

Jednocześnie ponowna sprzedaż gier na pecetach nie działa na niekorzyść PlayStation. Do tego czasu posiadacze sprzętu Sony na pewno zdążą już bowiem kupić swój egzemplarz. Nie ma więc mowy o negatywnym wpływie konwersji pecetowych na sprzedaż gier na konsolach.

Choć Layden od dwóch lat nie pracuje już dla Sony, najprawdopodobniej ma rację co do oceny strategii firmy. Jej dotychczasowe działania są bowiem zgodne z tokiem rozumowania byłego szefa PlayStation. Mimo że pecetowych konwersji zapowiedziano więcej, to ich premiery rzeczywiście następują dopiero kilka lat po pierwotnym debiucie produkcji. Wygląda więc na to, że Sony po prostu coraz intensywniej korzysta z tej specyficznej formy zachęty do zakupu konsoli. Jeśli na was również ona działa, to zobaczcie na aktualne ceny PlayStation 5.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.