Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 października 2018, 10:55

autor: AlexB

Pecetowa premiera Gwinta i Wojny Krwi Wiedźmińskich opowieści

Dziś debiutuje kampania Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści (Thronebreaker: The Witcher Tales) oraz aktualizacja Homecoming do Gwinta, wraz z którą karcianka od CD Projekt RED opuści w końcu otwartą betę. Wydarzenie obejmuje wyłącznie wersje pecetowe.

Gwint wychodzi z wczesnego dostępu

Nadszedł wielki dzień dla wszystkich fanów Gwinta: Wiedźmińskiej gry karcianej, czyli samodzielnej i darmowej wersji minigry znanej z Wiedźmina 3: Dzikiego Gonu. Zgodnie z zapowiedziami sprzed miesiąca, dziś około godziny 13:00 czasu polskiego na jej serwerach pojawi się aktualizacja Homecoming. Wprowadzi ona mnóstwo zmian – ograniczy wielkość talii, zmniejszy do dwóch liczbę rzędów, na których można wystawiać jednostki, wyeliminuje srebrne karty, podrasuje grafikę i wiele więcej (szczegóły na temat patcha są dostępne tutaj). Co jednak najważniejsze, wraz z rzeczoną łatką Gwint, po dwóch latach oczekiwania, w końcu opuści fazę wczesnego dostępu. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że na razie dotyczy to wyłącznie wersji pecetowej. Wydania na PlayStation 4 oraz Xboksa One wyjdą z otwartej bety 4 grudnia.

Chętni na mały pojedynek w karty? - Pecetowa premiera Gwinta i Wojny Krwi Wiedźmińskich opowieści - wiadomość - 2018-10-23
Chętni na mały pojedynek w karty?

Osoby obawiające się, że od teraz trzeba będzie za Gwinta płacić, uspokajamy. Pełna wersja karcianki od CD Projekt RED nadal będzie dystrybuowana w modelu free-to-play z opcjonalnymi mikropłatnościami (kupowanie beczek z kartami).

 1. Oficjalna strona Gwinta: Wiedźmińskiej gry karcianej

Czas na Wojnę Krwi

WOJNA KRWI W SKRÓCIE:
 1. Producent: CD Projekt RED;
 2. Wydawca: CD Projekt RED;
 3. Gatunek: karcianka/RPG;
 4. Platformy: PC, PS4, Xbox One;
 5. Data premiery: 23 października 2018 r. (PC), 4 grudnia 2018 r. (konsole);
 6. Wersja językowa: m.in. polska (napisy i dialogi).

Sam Gwint jest jednak zabawą dla osób preferujących rywalizację z innymi ludźmi. Mimo to samotnicy, którzy w podobnym stopniu pokochali minigrę z Wiedźmina 3, nie powinni mieć powodów do narzekań. Na rynku debiutuje bowiem Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści (w angielskiej wersji znana jako Thronebreaker: The Witcher Tales), czyli rozgrywająca się w uniwersum stworzonym przez Andrzeja Sapkowskiego kampania dla pojedynczego gracza, skupiająca się na typowo RPG-owej eksploracji świata i karcianych pojedynkach. Opowiada ona o Meve, królowej Lyrii i Rivii, i jej działaniach podczas II wojny z Nilfgaardem.

Z królową Meve lepiej nie zadzierać. - Pecetowa premiera Gwinta i Wojny Krwi Wiedźmińskich opowieści - wiadomość - 2018-10-23
Z królową Meve lepiej nie zadzierać.

W przeciwieństwie do Gwinta, kampania Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści jest płatna. Została ona wyceniona na 99,99 złotych. Zanim sięgniemy po karty kredytowe, musimy jednak pamiętać o dwóch drobnych ograniczeniach. Po pierwsze, na razie tytuł dostępny jest wyłącznie na PC. Wersje na PlayStation 4 oraz Xboksa One ujrzą światło dzienne 4 grudnia, wraz z aktualizacją Homecoming. Po drugie, można go zakupić jedynie w edycji cyfrowej na platformie GOG. Produkcja jest na niej sprzedawana wraz z upominkami. Są to:

 1. oficjalny soundtrack;
 2. artbook Gwent: Art of The Witcher;
 3. paczka szkiców koncepcyjnych oraz mapa Lyrii;
 4. komiks Fox Children od Dark Horse;
 5. bonusy do Gwinta: Wiedźmińskiej gry karcianej, czyli: dwa tytuły, dwa awatary oraz pięć beczek premium.

Wojna Krwi wydaje się zatem atrakcyjną pozycją dla wszystkich fanów Gwinta, zwłaszcza że zdobyła ona uznanie w oczach przedstawicieli mediów branżowych. Krytycy chwalą przede wszystkim historię z licznymi wyborami oraz oprawę audiowizualną. Z drugiej strony pojawiają się narzekania na kiepską sztuczną inteligencję oraz brak balansu. Jeśli jednak komuś te elementy nie przeszkadzają, powinien przeżyć kolejną niezwykłą przygodę w świecie Wiedźmina.

 1. Oficjalna strona internetowa gry Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści
 2. Recenzja gry Wojna Krwi – świetna opowieść, ale tylko dobra gra
 3. Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści – kompendium wiedzy